Dünyanın ilk dijital dürbünü

Sony'nin 'dünyada ilk' dediği dijital dürbün, HD ve hatta 3D video kayıt, yakınlaştırma, otomatik odaklama yapabiliyor.

12.09.2011 - 13:38

Dünyanın ilk dijital dürbünü

Sony’nin tanıttığı DEV-3 ve DEV-5 dijital dürbünler, bir düğmeye dokunularak stereo ses ile birlikte Full HD (1920 x 1080) video kaydı yapabiliyor. Dürbünün iki lensi, 3D kayıt için de kullanılabiliyor.

DEV-5 modelinde 20x’e kadar büyütme3 (DEV-5 modeli), net izleme ve kaydetme için SteadyShot Active Mode optik görüntü stabilizasyonu ve ergonomik kontrollerle en aza indirilmiş gizli tasarım gibi özelliklere sahip. HD TV veya 3D TV’ye HDMI bağlantısı ile GPS ile coğrafi etiketleme (DEV-5) Sony’nin ilk dijital dürbününün özellikleri arasında yer alıyor.

İlk kez, daha sonra HD TV’de seyretmek üzere kaçırılmayacak anlar yakalanabiliyor. Dürbünün 3D BRAVIA TV eğlence için sahneleri stereoskopik video olarak çeken bir 3D kayıt modu da bulunuyor. 3D modda maksimum büyütme 5.4x olarak tespit edilmiş.

DEV-5’de dijital zumu 10x’in üzerindeki büyütme ayarlarına geçildiğinde, yüksek güçlü klasik dürbünlerle yarışacak şekilde, toplam büyütme oranı 0.9x’den 20x’e çıkıyor. DEV-3 ise, maksimum 10x’lik büyütme oranı ile vahşi yaşamın, sportif nesnelerin, mimari detayların yakından izlenmesini sağlıyor.

Klasik dürbünlerden farklı olarak elektronik otomatik odaklama özelliği nesnenin, hareket ederken bile her zaman takip edilmesini sağlıyor. Rahatlıkla ayarlanan kadran, odak ayarlamasının parmak ucuyla yapılmasına izin veriyor. Elektronik otomatik odaklama, her iki dürbünün 2D’de kayıt yaparken 1 cm’ye kadar zum yaparak temiz bir odaklama yapmasına izin veriyor. Bunun için 2D kayıtta minimum 80cm uzakta durmak yetiyor. Bu özellik, uzak gözlemlerin yanı sıra nesneye yakından bakarken fazladan büyütme olanağı sağlıyor.

Exmor R CMOS sensör, BIONZ işlemci, SteadyShot optik sabitleme sistemi de cihazlarda mevcut.

HDTV'LERDE İZLENEBİLİYOR
Dürbünler, çekimlerin büyük ekranda paylaşılması amacıyla HDMI yoluyla herhangi bir HDTV’ye bağlanabiliyor. 3D videoları izlemek içinse 3D uyumlu bir BRAVIA modeline bağlanmak gerekiyor. Elbette video klipleri saklamak, işlemek ve paylaşmak için PC’ye aktarmak amacıyla bir USB terminali de bulunuyor.

DEV-5 ve DEV-3’te, detayları azaltan minimal bir tasarımı sayesinde alanda vahşi yaşama aykırı düşülmesine yol açacak, dikkat çekici düğmeler bulunmuyor. Uzun süre, rahatça tutulabilen her iki dürbünde de güvenli bir şekilde idare ve sabit olarak çalıştırılma olanağı tanıyan, esnek malzeme ile kaplı ergonomik bir tutma alanı bulunuyor. Çift düğmeler her iki elle kaydın hemen başlatılmasını sağlarken, üst tarafa yerleştirilmiş kontroller eldiven içindeki parmaklarla kolaylıkla çalıştırılmasına izin veriyor.

Ek bir iyileştirme olarak DEV-5, seyahatteyken çekilen video klipleri otomatik bir şekilde coğrafi olarak etiketleyen entegre bir GPS alıcısı içeriyor. Etiketlenen klip ve görüntüler, uyumlu bir yazılım ile çekim sonrası online haritalarda izlenebiliyor.

Her iki dürbün modeli de, tek bir şarjla yaklaşık 3 saat 2D kayda izin veren yüksek kapasiteli şarj edilebilir pil paketi (NP-FV70) ile sunuluyor. Kalan pil süresi (dakika), kalan kayıt süresinin onayının alınması için elektronik vizörde gösteriliyor.

Dijital kayıt yapan dürbünlerin, kuşların ve başka hayvan türlerinin doğal alışkanlıkları üzerine farkındalığın güçlenmesine, biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...