Dünyanın yüzde 15'i her yıl 1 derece ısınıyor!

Dünyanın yüzde 15'ini, Kanada topraklarının ise yüzde 30'unu oluşturan tundra bölgelerinin, 1970'ten bu yana her yıl 1 derece ısınması nedeniyle bitki yoğunluğunun arttığı, bunun da küresel etkileri olacağı belirtildi.

29.07.2009 - 22:08

Dünyanın yüzde 15'i her yıl 1 derece ısınıyor!

Tundra bölgelerinin; kuzey ülkelerinde görülen, yapısına likenlerin de katıldığı bodur çalı toplulukları, hızla ısındığı, tahminlerin çok ötesinde sera gazları yaydığı ve küresel ısınma sürecini hızlandırdığı belirtildi.

British Columbia Üniversitesi profesörü Greg Henry, ısının yükselmesinin yosunlar, otlar ve çalılarla kaplı tundralarda, daha büyük ağaç türlerinin yayılmaya başlaması anlamına geldiğini bildirdi.

Henry, bitki yoğunluğunun artmasının, bölge yüzeyinin daha çok ısıyı emmesi ve bunun da ısının daha da artması anlamına geldiğini belirtti.

Tundraların yerkürenin yüzde 15'ini kapladığını, Kanada topraklarının da yüzde 30'unu oluşturduğunu hatırlatan Henry, son 30 yılda tundralarda çok büyük değişiklik saptadığını, bu değişimin bitkilerin büyümesi ve emisyonun artması olduğunu söyledi.

Henry, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1970'den bu yana tundra bölgelerinde ısının her on yılda 1 derece yükseldiğini, bunun önemli küresel etkileri olacağını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...