Dünyayı bu çocuklar kurtaracak

Kimi elektronik atıklara çözüm bulmak istedi, kimi de plastik poşet kirliliğini yoketmek... Çocuk yaşta dünyanın sorunlarını çözmek için çalışmaya başladılar...

Haberler 29.04.2010 - 09:24

Dünyayı bu çocuklar kurtaracak

Her birinin ayrı bir hikayesi var...

Yaşadıkları bölgedeki çevre sorunlarını görmezden gelmediler...

Aksine çözüm için kolları sıvadılar...

İşte dünyayı kurtaran çocukların hikayeleri...

Alex Lin, 16 yaşındayken elektronik atıkların dünyanın başına ne belalar açtığını öğrendi...

O zamandan beri de bu sorunu çözmek için çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşadığı bölgede elektronik atıklardan ücret alınması için lobi yaptı.

Ve 2008 yılında amacına ulaştı.

Artık yaşadığı adada elektronik eşya satanlar sattıkları bu eşyalar kullanılmaz hale gelince onları geri alıp, çevreye zarar vermeden parçalamakla yükümlüler.

Alex bu konuda şunları söylüyor: "Herkesin aldığı ürünleri tekrar tekrar kullanmalarını öneriyorum. Yeni bir bilgisayar alacağınıza sahip olduğunuz bilgisayarı güncellemeyi deneyin.

Dünya üzerindeki baskı öylesine yoğun ki yaptığımız her katkı büyük bir fark yaratıyor."

Merit Leighton 7 yaşında Marlowe Peyton ise 5 yaşında kolları sıvadı. Kaliforniya'daki evlerinde ünlü televizyon yapımcısı Oprah'ın plastiklerin yarattığı kirlilik ile ilgili programını seyrettiler. Pasifik Okyanusu'ndaki çöp girdabının büyüklüğünün Teksas'ın iki katı olduğunu öğrendiler. "O sırada yüzelerindeki ifadeyi hiç bir zaman unutamayacağım" diyor anneleri Suzette... Programı seyrettikten sonra şu soruları sormaya başladılar: "Bu gerçekten bizim üzerinde yaşadığımız gezegende mi oluyor? Birilerinin bu konuda bir şeyler yapması gerek... Ne yapabiliriz?"

İşte "Plastik devriyesi" böyle doğdu... Marlowe şunları söylüyor:"Biz çocukların da bir şeyler yapmasını istiyoruz." Yaşadıkları bölgede plastiklerin yarattığı kirlilik ile bilgi yaymaya çalışıyorlar. Bu konuda bir internet sayfaları da var. Sitede atık plastiklerden nasıl oyuncak yapılacağı dahi anlatılıyor.

Sayfa Yükleniyor...