Durak: Eşim zenginse ben ne yapayım

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak mal varlığını açıkladı ve eşinin zengin bir aileden geldiği için oldukça varlıklı olduğunu söyledi.

13.03.2010 - 17:58

Durak: Eşim zenginse ben ne yapayım

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, düzenlediği basın toplantısında, hakkında çıkan haberlerle ilgili birçok gazetecinin kendisini aradığını belirterek, teker teker cevap vermek yerine gazetecilerle İstanbul'da bir araya gelmeyi uygun bulduğunu söyledi.

Çeşitli kamu görevlerinde bulunduğunu, 1970 yılı sonrası yaptığı müteahhitlik döneminde Adana'ya 2 bin konut kazandırdığını dile getiren Durak, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sekiz kez aday olduğunu ve yedi kez seçildiğini hatırlatarak, ''Adanalılar ahmak değil. Hangi partiden olursa olsun seçildim. Bu kadar çok seçilince düşman da çok oluyor'' dedi.

Sahip olduğu arsaların her seçimde gündeme getirildiğini ifade eden Durak, şunları kaydetti;

''Bana hayatım boyunca iftira atanlar oldu ama hiç birinden ben mahkumiyet almadım. Sicilim tertemiz. Rüşvet de yaptırmam. Benim bir gizlim, açığım varsa çıkarın. Geçen elime kaset geldi. Rüşvet kaseti belli. Dinledim. Bir belediye meclis üyesi birkaç belediye meclis üyesini ima ediyor ve '260 bin dolar nasıl ödenecek nereye atılacak, aman ha evrak komisyondan geçmeden imar değişikliği olmasın, Aytaç Durak duymasın' deniyor. Bunun adı rüşvet.

Peki bir başkan dürüstse namusluysa ne yapması lazım? Eğer cesur değilse getirene 'Bunu görmemiş olayım, git' der. Biraz cesursa savcıya teslim eder, etliye sütlüye karışmaz veya gazetenin birine sızdırır. Cesursanız kaseti hem savcılığa verirsiniz hem de getirirsiniz mecliste dinletirsiniz. Ben de bunu yaptım. Ben cesurum, her şeyin üzerine giderim. Siyasi ayrıcalığı belediyeye sokmadığımı ilan ettim 1984'ten beri. Siyasi partiler, belediyeler, belediye başkanları ve hizmet için amaç değil, araçtır. Ben partimle iftihar ediyorum. Onlar da benimle, namuslu ve dürüst olduğum için.''

MAAŞIM 8 BİN LİRA
Aytaç Durak, kasetin belediye meclisinde dinletilmesinin ardından tartışmaların başladığını aktararak, ''(Ben sessiz kalayım, kim tepki koyacak) dedim. Yarası olan gocunur. Benim veremeyeceğim bir hesabım yok, her şeyim açık. Birileri gündemi değiştirmek istiyor. Özellikle bir gazete. Bu kadar iğrençlik olur mu, bu kadar seviye düşürülür mü? Benim 45 bin TL maaşım varmış. Öyle denir mi? Ne anlar Adana'nın fakir fukarası? Aytaç Durak devleten 45 bin TL alıyor sanır. Belediye Başkanı 8 bin TL maaş alır. Benim malım mülküm ile büyük gelirim oldu. Eşimin de oldu. Bunlar hep 1984 yılından önce, başkan olmadan önce. Ayrıca kira gelirlerim de var'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de bazı belediyelerde yaygın rüşvet dedikodularının yapıldığını savunan Durak, şöyle devam etti;

''Ben onlara da ışık tutuyorum. Ancak rüşvet yok mu? Var bazı belediyelerde. Biz de yok mu? Ben de hissediyorum çünkü benim belediyemde muhalefet çoğunlukta. Benim belediye grubumdan da o tarafa karışan olabilir, menfaat meselesi. İnisiyatif çoğunlukta diye çoğunluk yanlış yola kayabilir. Eğer çoğunluk benim grubumda olsa kımıldayamazlar ama şimdi kımıldamaya başladılar. İyilerle kötüleri ayırmam gerekiyordu. Nasıl ayıracaktım? İşte o kaset imdadıma yetişti.''

40 MİLYON DOLARDAN BİRAZ FAZLA
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Durak, mal varlığının 40 milyon dolar ile 2 milyar dolar şeklinde ifade edildiği hatırlatılarak, bunlardan hangisinin doğru olduğunun sorulması üzerine de ''40 milyon doların biraz üstünde olabilir'' dedi.

Durak, başkan olmadan önceki ve sonraki mal varlığındaki değişimle ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

''Başkan olduktan sonra mal varlığımda ciddi artış olmadı ama başkan olmadan önce Adana'nın kuzeyinde arsalarım vardı. Belediye başkanı olduktan sonra orası şehir oldu, arsalarımın değeri arttı. Keşke o arsalara o konutları yapmasaydım daha karlı olurdum. Oranın değeri sürekli artıyor, artacak. 10 milyon metrekare araziyi o tarihte belediyeme satın aldım. Hiç bir belediye başkanı bu kadar alanı kamulaştırma yapamadı. Ayrıca sahip olduğum arsaların yaklaşık 1 milyon 400 bin metrekaresi eşimin babasından miras olarak kaldı. Eşim zengin kızıysa be ne yapabilirim? Diğerleri de benim, Durak inşaat şirketinin.''

Başkan olduktan sonra arsalarda yapılan imar değişikliğine ilişkin soru üzerine de Durak, ''Hepsinde imar değişikliği olabilir. Yeni bir şehir kuruldu. Her yere plan yapıldı ama hiçbir zaman Türkiye'de birçok suiistimallere neden olan nokta bazında, parsel bazında imar planına müsaade etmedim, etmem de... Bu rüşvet olaylarında da öyle oluyor zaten. Nokta bazında, parsel bazında tadilat teklifidir bu kasetin içi'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...