Durak’a 1 yıl hapis istemi

İçişleri Bakanlığı’nın soruşturması nedeniyle Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak hakkında ''seçim kanununa muhalefet''ten 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

04.08.2010 - 13:48

Durak’a 1 yıl hapis istemi

İçişleri Bakanlığı’nın açtığı soruşturma nedeniyle Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak hakkında ''seçim kanununa muhalefet'' iddiasıyla 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Alınan bilgiye göre; Aytaç Durak hakkında, yerel seçimlerden önce ''seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkındaki kanuna muhalefet'' iddiasıyla, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğinin ihbarı üzerine, Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı.

Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesince kabul edilen ve Durak hakkında 6 ay ve 1 yıl arasında değişen hapis cezası istenen iddianamede şu ifadelere yer verildi:

''Şüpheli Aytaç Durak, 2009 yılı mahalli idareler seçim döneminde Çatalan Su Arıtma Tesislerinde ruhsatsız ve izinsiz su şişeleyip, belediye personeli ve belediyenin araç, gereç ve imkanlarını kullanarak siyasi faaliyet çalışmaları kapsamında şehrin muhtelif yerlerinde yapılan seçim mitinglerinde ve toplantılarında dağıtmak suretiyle üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına kamu adına iddia ve talep olunur.''

İddianamede, belediye meclis üyesi Mustafa Tuncel'in beyanı, yerel gazeteler, 8 adet CD, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğinin raporu delil olarak yer aldığı belirtildi.

Durak'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...