TMM'de MHP Milletvekili Osman Durmuş'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın kıyafeti nedeniyle GATA'ya girememesinden bahsederken "Siz, nasıl olur da peygamber olarak anılan bir Saşbakan'ın eşini kabul etmezsiniz" ifadesini kullanması gerginliğe yol açtı.

Başbakan Erdoğan'ın Durmuş'un sözlerine cevabı da sert oldu. Erdoğan'ın konuşması tamamlanmadan Genel Kurul'da yumruklaşma ve küfürlerin olduğu büyük bir kavga yaşandı.

Olayların fitilini ateşleyen Osman Durmuş’un daha önce söylediği birçok söz de tartışmalara neden olmuştu.

'BEN Mİ TEMİZLEYEYİM!'
57. koalisyon hükümeti döneminde Sağlık Bakanlığı yapan Osman Durmuş'un kamuoyunda tartışma yaratan ilk çıkışı 1999 depremi döneminde olmuştu.

Deprem sonrası yurtdışından gelen yardımlara mesafeli yaklaşan bakan, yardım ekiplerinin tuvaletlere yönelik eleştirisine "Ben mi temizleyeyim" sözleri ile yanıt vermişti.

Durmuş yine deprem nedeniyle yapılan kan bağışlarına farklı bir bakış açısı ile karşı çıkmıştı.

'İÇ ÇAMAŞIRI BAĞIŞLAYIN'
Durmuş, şu ifadeleri kullanmıştı “Bunun yerine illa da bağış yapacaksa iç çamaşırı bağışı yapsın. Çünkü insanlarımızın çamaşırları hep kirlenmiştir. İlla yapacaksa havlu, deterjan ve sabun bağışı yapsın.”

KAN ÖRNEKLERİNİ İSTEDİ
Osman Durmuş, ilik kanseri olan Doktor Oktar Babuna için toplanan kan örneklerinin geri alınması için de yoğun çaba harcayan isim oldu.

Durmuş, “Yüzbinlere varan kan örneklerin yurtdışına gönderilmesi stratejik meseller bakımından uygun olmasa gereken medyamızın fayzla yüklenmesi dolayısıyla fazla adım atmış durumdayız ama çalışmalarımız devam ediyor” demişti.

'BİZİ KOBAY YAPTILAR'
Eski Sağlık Bakanı, AK Parti hükümetinin sağlık politikalarına da en çok eleştiri getiren isimlerden.

Durmuş, son olarak domuz gribi aşısındaki tepkisi ile hatırlanıyor.

Durmuş, Türkiye'ye alınan aşıların test sonuçları olmadığını öne sürerek "Bizi kobay olarak kullanıyorlar" demişti.