Dursun Çiçek'e 'evinden' ret

Askeri mahkeme, 'İrtica İle Mücadele Eylem Planı'yla ilgili davayı reddetti. İlk duruşma öncesi Çiçek, gazetecilerle 'ev sahibiyiz' diyerek tokalaşmış ve davanın askeri mahkemede görülmesini talep etmişti.

20.07.2010 - 19:27

Dursun Çiçek'e 'evinden' ret

Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek hakkında, 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' başlıklı yazıyla ilgili olarak açılan davanın, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ndeki ilk duruşmasından ret kararı çıktı.


Sanık Çiçek, İstanbul'da yargılandığı 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davası ile bugünkü davanın aynı suçlamalarla açıldığını ifade etti.

Yazının basında yer alması sonrasında ilk soruşturmanın askeri savcılık tarafından başlatıldığını belirten Çiçek, bu sebeple İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'yetkisizlik, görevsizlik' kararı vermesi gerektiğini dile getirdi.

Askeri mahkeme, sanık avukatları tarafından yargılamanın askeri mahkemece yapılması talebini görüşmek için duruşmaya ara verdi.

Mahkeme, ara sonrası, aynı suçtan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde daha önce açılmış bir dava olduğu ve bir kişinin aynı eylemden dolayı iki ayrı mahkemede yargılanamayacağı gerekçesiyle reddetti.

"EV SAHİBİ BİZİZ"
Sivil kıyafetle duruşmaya çıkan Çiçek, duruşma öncesinde ''Genelkurmay'da ev sahibi biziz'' diyerek gazetecilerle ayrı ayrı tokalaştı. Çiçek, tokalaşırken bu defa ''Bir teröristle tokalaşıyorsunuz haberiniz olsun'' diye konuştu.


DURUŞMADA NELER YAŞANDI?
Askeri Savcı, duruşmada, albay Dursun Çiçek hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava ile Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde açılan davanın aynı eylemden açılmadığını belirterek, askeri mahkemedeki davanın reddedilmemesini talep etti.

Sanık Dursun Çiçek de her iki dava iddianamelerinde yer alan eylemlerin aynı olduğunu, suçlamaların ise farKlı olduğunu söyledi ve kendisini yargılamakla görevli mahkemenin askeri mahkeme olduğunu yineledi.

Çiçeğin avukatı Celal Ülgen de iki iddianamede eylemin tek olduğunu, ''fiil, oluş ve işin irtica ile mücadele eylem planı gibi sahte bir planın hazırlanışı'' olduğunu kaydetti.

Mahkemenin kapsamlı bir şekilde konuyu değerlendirmesini isteyen Ülgen, Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gidilerek davanın Askeri Mahkeme'de görülmesi yönünde karar alınmasını istedi.

Çiçek'in avukatı Tolga Altay da dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderilmesi gerektiğini belirterek, ''Uyuşmazlık Mahkemesi, görev konusunda yaşanan algılama yanlışlıklarını gidersin. Eylemin tek olduğunu yineliyoruz. Dosya Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderilsin'' dedi.

KARAR
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından Mahkeme Heyeti, görev yönünden kararını açıkladı.

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ali Rıza Bildik, sanık Çiçek hakkında ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' başlıklı yazıyla ilgili olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde, Genelkurmay Askeri Mahkemesinden önce dava açıldığını belirterek, Genelkurmay Askeri Mahkemesinde açılan davanın ceza muhakemesi kanunun 223/7. maddesi uyarınca oy birliğiyle reddine karar verildiğini açıkladı.

Hakim Albay Bildik, sanık avukatlarının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ndeki davaların birleştirilmesi ve görev yönünden uyuşmazlığın giderilmesi için dava dosyasının Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderilmesi yönündeki taleplerle ilgili olarak karar verilmesine yer olmadığına hükmedildiğini duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...