'Dursun Çiçek'le telefonda görüştüm'

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Balbay ve Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65'i tutuklu "Ergenekon" davasının 226'ncı duruşması başladı. Gizli tanık "Tepe" Albay Dursun Çiçek'le bir kitap için telefonda görüştüğünü iddia etti.

Anadolu Ajansı 07.09.2012 - 14:03

'Dursun Çiçek'le telefonda görüştüm'

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Sedat Peker, emekli Albay Dursun Çiçek ve Yarbay Mustafa Dönmez'in de aralarında bulunduğu 18 tutuklu sanığın gelmediği duruşmada, bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük de hazır bulundu.

Duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hüseyin Özese, tanık İhsan Balabanlı ile gizli tanık ''Tepe''nin hazır olduğunu ve beyanlarının alınacağını söyledi.

Sesi ve görüntüsü değiştirilerek ifadesi alınan gizli tanık ''Tepe'', sanıkları birebir tanımadığını, ancak dolaylı yollardan tanışıklığı olduğunu belirterek, ''Sanıkların bu işlere bulaşmış olmalarını hayretle karşılıyorum'' dedi.

KİTAP İÇİN MADDİ DESTEK
''Tepe'', 2009 yılının nisan ayında telefonuna bir albaydan mesaj geldiğini ve bu numarayı telefonla aradığını belirterek, ''Aradığım kişi, Dursun Çiçek olduğunu söyledi. Kitaplardan bahsetti. Doktora yaptığını, bir kitap basmak istediğini söyledi. Onunla Ankara'da Deniz Kuvvetleri'nde görüşerek yayın ve basım işleriyle ilgili konuştuk. Bana, kitapların basımı konusunda maddi destek sağlayacağını söyledi'' diye konuştu.

Hiçbir baskı ve yönlendirmeye maruz kalmadan tanıklık ettiğini ve Cağaloğlu'nda yayıncılık yaptığı sırada bu kişileri tanıdığını aktaran ''Tepe'', ''Onların bu tür ilişkilere girdiklerini bilmiyordum. Onlarla iyi ki ilişki kurmamışım. Yoksa onlar gibi burada, sanık sandalyesinde oturabilirdim'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...