Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaşanan Emir Kusturica krizinin aktörlerinden biri olan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, NTV Canlı Ana Haber’de Can Dündar’ın konuğu oldu.

İlişkili Haberler


Ünlü yönetmenin 'düşman' ilan ettiği Günay, sarf ettiği sözlerin Kusturuca’ya yanlış tercüme edildiği yönündeki düşüncesinin hala geçerli olduğunu belirtti ve ekledi: Kendisine doğru tercüme verilmeli, okumalı ve bena bir özür mektubu yazmalı...

"Önce, sanatçı ya da poltikacı değil insan olmak önemli diyen" Günay, neden daha önce tepkisini dile getirmediğiyle ilgili olarak, "Biz festival düzenleyicisi değiliz ve yalnızca destek veriyoruz. Katılımcılarla ilgili müdahil olmuyoruz yani 'çağırın ya da çağırmayın' demiyoruz. Bana davetiye geldiğinde de yetkililere başımızın ağrıyacağını söyledim" dedi.

Hem Antalya Belediye Başkanı’nın hem de Kusturica’nın kendisine hücum etmelerini anlamadığını söyleyen Günay, "Kusturica’yı hedef gösterdiğim söylendi. Hangi cümlem ve hangi davranışımla bunu yapmışım. Ben, konuyla ilgili çok dikkatli konuştum, iyi bir sinemacıdır da dedim. Fakat savaş sırasında herkesin duygularını incittiğini söyledim ve bunlara kulağımı tıkayamam diyerek açılışta bulunmayacağımı dile getirdim" ifadelerini kullandı.

"USTA BİR SİNEMACI AMA..."
Bir ülkeye gelen misafir bir sanatçıya düşmanca davranılamayacağını, bunun da olmadığını söyleyen Günay, "Balkanlarda yaşanan büyük felaket karşısında, olayı hafie alan ifadeler kullanacaksınız, insanların buna tepkisini 'barbarca' olarak değerlendireceksiniz; ilkellikle suçlayacaksınız.

Kendisi usta bir sinemacı. Filmlerini bilirim ama balkan halkını incitti. Savaşa karşı duyarsız ve savaş kışkırtıcısı... İnsanlığımız sanattan önce gelmeli" şeklinde konuştu.