"Duvar" tartışması

Bakan Eroğlu: "Uzungöl'de ufak tefek yanlışlar oldu. Ben de bazı kısımlarını beğenmedim"

Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 09:58

"Duvar" tartışması

TRABZON  - Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Trabzon'un Uzungöl beldesindeki göl kenarına yapılan duvarı kendisinin de beğenmediğini belirterek, ''Oradaki yüksek duvarların bir kısmı tıraşlanacak. Yamaçlar bir şekilde Uzungöl'e doğru güzel bir şekilde yeşillendireceğiz. Böylece Uzungöl gerçekten muhteşem olacak'' dedi.


Eroğlu, Uzungöl beldesindeki göl kenarına yapılan ve eleştirilen duvar konusunda ise şunları kaydetti:''Ben DSİ Genel Müdürü olduğumda o tarihteki belediye başkanı bana gelerek dedi ki 'efendim ben Uzungöl'ü temizlemek için harekete geçiyordum, ama sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sen bu işi yapamazsın, sen bu konuda DSİ yetkililerinden destek al. Onlar Haliç'i temizledi' dedi. Neticede zamanın belediye başkanı 2004 ya da 2005 yılında bana geldi. Hakikaten uzun süredir Uzungöl dolmuştu. Ben, hiç gitmemiştim ama Trabzon'da 2 yıl kaldığım için Uzungöl'ün namını geçmişte biliyordum. 'Uzungöl hakikaten Trabzon ve ülkemiz için çok önemli. Ben de bu gölü çok orijinal biçim de temizleyeceğim' dedim. Orayı çok özel usullerle, DSİ olarak temizledik. Daha sonra göl dolmasın diye bentler yaparak yukarıdan gelen maddeleri ve erozyonu önleyecek şekilde tedbirlerde almıştık.''

Kendisinin Çevre ve Orman Bakanı olmasının ardından, beldede Koruma Kurulu'nun bir projeyi uygulamaya soktuğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti:''Orada Koruma Kurulu bir projeyi tatbik etmiş ve Karayolları da orada bazı yerleri su baskınlarından korumak için bazı taş duvarlar örmüş. Bununla ilgili şikayetler geldi. Ben estetiğe çok önem veren kişiyim. 'Bu konuyu bizzat ben inceleyeceğim' diye arkadaşları çağırdım. Hakikaten belli yerlerin uygun, bir kısım yerlerin ise uygun almadığını ben de gördüm. O yüzden 'kanuna göre tam yetkili, Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanlığı'dır. Siz burayla ilgili çalışmalar yapın, Karayolları'na gerekli düzeltmeleri yapması için gönderin, geri kalan kısmı çevre düzenlemesi dışında biz yapalım' diye talimat verdim.''

Eroğlu, talimatı doğrultusunda şu anda konuya ilişkin çalışmaların bittiğini ifade ederek, şunları kaydetti:''Uzungöl'e çok önem veriyorum. Çok güzel bir çalışma yaptılar, bana sunum yaptılar, ben onları tekrar düzelttim. Onlar da tekrar düzelttiler. Çok muhteşem bir şekilde gelecek. Oradaki yüksek duvarların bir kısmı tıraşlanacak. Hayvanların bir taraftan bir tarafa geçmesi için de gerekli geçişler bıraktık. Yamaçları bir şekilde Uzungöl'e doğru güzel bir şekilde yeşillendireceğiz. Böylece Uzungöl gerçekten muhteşem olacak.''

Yanındaki çantasında yer alan ''Uzungöl Kıyı Rehabilitasyon Peyzaj Projesi''ni, istek üzerine basın mensuplarına gösteren Eroğlu, ''Güzel olacak gerçekten. Uzungöl'e yapılan duvar konusunda bana göre de ufak tefek yanlışlıklar olmuş. Doğrusunu söylemek gerekirse ben de bazı kısımları beğenmedim. Tamam zaruret olabilir, taşkın için yükseltmek gerekiyor olabilir ama bunu, tekniğini, o yörenin özelliklerini de dikkate alarak yapmamız lazım'' dedi.

Eroğlu, bu konuda gerekli talimatı verdiğini ve Uzungöl çevresinde yeşillendirme çalışmaları başladığını belirterek, ''Ben o konuda sorumlulara 'ben oranın eski halini biliyorum. Göl ve çevresi bütünleşmeden, yemyeşil bir hale gelmeden oraya gitmeyeceğim' dedim. Tabi ki geç gittikçe de bu işin bir cezası var. O  bakımdan onlar da ellerini sıkı tuttular'' diye konuştu.

Uzungöl'ü çok sevdiğini ve gölün temizlenmesinde emeği bulunduğunu hatırlatan Eroğlu, ''Orayı siz merek etmeyin, ben özel önem veriyorum. Çok güzel olacak. Ama maalesef proje benden önce tasdik olmuş. Ama bu işe el attık'' dedi.

Eroğlu, Uzungöl çevresine yapılan duvarın beldeye yakışmadığını ve düzeltileceğini, bu konuda vali Nuri Okutan, belediye başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve kendilerinin hep birlikte çalışmalar yapacaklarını belirterek, ''Bu konuyu takip edip inşallah beraberce bakacağız, güzel olup olmadığına karar vereceğiz'' diye konuştu.

Bakanlık olarak Trabzonlular'ın hizmetinde olduklarını ve bu kenti güzelliklerle donatacaklarını vurgulayan Eroğlu, ''Kenti parklar, turizm alanları, yayla turizmiyle donatacağız. İnşallah hep birlikte muhteşem dönüşümü yapacağız'' dedi.

Daha sonra Eroğlu, Gümrükçüoğlu'na işlemeli bir tabak, Gümrükçüoğlu da Eroğlu'na gümüş kemençe hediye etti.Eroğlu, daha sonra kentin sorunlarına ilişkin vali Okutan ve belediye başkanı Gümrükçüoğlu'nun da hazır bulunduğu bir toplantıya katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...