Son dakika haberi! 

Düzce'de, FETÖ/PDY'nin "çatı yapılanması"na ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 22'si firari 23'ü tutuklu 77 sanığın 48'i, 2 yıl 2 ay ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, mahkeme heyeti sanıklara verilen ceza miktarlarını açıkladı. Mahkeme heyeti, sanıklardan 48'ine, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 2 yıl 2 ay 15 gün ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezası verdi.

Heyet, 4 sanığın beraatine karar vererek, 25 sanığın dosyasının ayrılmasına hükmetti. Ceza verilen sanıklardan R.G. ve A.İ'yi aldıkları ceza miktarı ve tutuklu kaldıkları süreyi değerlendirerek hükmen tahliye eden heyet, tutuksuz sanıklardan M.Ş.Ö. ve F.D. hakkında aldıkları ceza ve kuvvetli kaçma şüphelerinin olması sebebiyle tutuklanmaları için yakalama emri verilmesini kararlaştırdı.

Heyet, diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmetti.

MÜTALAA

Cumhuriyet savcısı 6 Şubat'ta açıkladığı mütalaada, firari 22 sanığın dosyasının davadan ayrılmasını isteyerek, "il abisi" S.M.G. ve "il ablası" E.Ö. ile örgütün "mahrem imamı " eski öğretmen V.E'nin "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 10 yıldan onbeşer yıla kadar hapse mahkum edilmesini talep etmişti.

Savcı, 48 sanığın ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar cezaya çarptırılması talebinde bulunarak, bu sanıklardan 11'inin ifadelerinin, etkin pişmanlık hükümleri kapsamında değerlendirilmesini istemişti.

İddia makamı ayrıca 4 sanığın beraatini, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını ve tutuksuz sanık A.B'nin, dosyaya eklenen yeni deliller ve örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandığının anlaşılması dolayısıyla tutuklu yargılanması talebinde bulunmuştu.

İDDİANAME

Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ/PDY'nin ildeki çatı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 77 sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamalarıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

İddianamede, sanıkların, örgütün il genelindeki faaliyetlerini planladıkları ve örgüt hiyerarşisi kapsamında çeşitli sohbet, himmet ve burs toplama gibi faaliyetleri organize ederek örgüt üyelerinin tam bağlılıkla örgüt bünyesinde kalmasını sağladıklarına yer verilmişti.

KONYA'DAKİ FETÖ DAVASINDA 12.5 YILA KADAR HAPİS

Konya'da, FETÖ/PDY'nin "gaybubet evi" olarak adlandırılan adreslerine düzenlenen operasyonun ardından haklarında dava açılan 45 sanıktan 43'üne 1 yıl 10 ay 15 gün ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Konya 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu yargılananlar, tutuksuz bazı sanıklar, sanık yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı, bir önceki duruşmada sanıkların son sözlerinin alındığını hatırlatarak, heyetin kararını açıklayacağını söyledi.

Bu sırada sanık müdafi 6 avukatın, "reddi hakim" dilekçesi gönderdiklerini belirtmesi üzerine mütalaa savcısı, "reddi hakim" talebinin davayı uzatmaya matuf bir talepten ibaret olduğu gerekçesiyle reddini istedi.

Bunun üzerine mahkeme heyeti, "reddi hakim" talebinin reddine karar verdi.

Ardından kararını açıklayan heyet, tutuklu sanıklardan 8'ine 7 yıl 6 ay ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezası, 11'ine ise 6 yıl 3 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verdi. Heyet bu 11 sanığın hükümle beraber tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, 26 tutuksuz sanıktan 24'üne de 1 yıl 10 ay 15 gün ile 6 yıl 10 ay aralığında hapis cezası verdi. Heyet, tutuksuz yargılanan diğer iki sanıktan birinin dosyasının tefrikine, diğer sanık hakkında da ''ceza verilmesine yer olmadığına'' karar verdi.

OLAY

Konya'da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, 13 Nisan 2018'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda, "gaybubet evi" olarak adlandırılan hücre evlerinin de aralarında bulunduğu 37 adrese baskın yapılmış, şüphelilerden 77'si gözaltına alınmıştı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturmalar kapsamında örgütün Konya'da yeniden yapılanmaya gittiğini tespit etmişti. Operasyonun ardından 13 Kasım 2018'de açılan dava kapsamında 19'u tutuklu 45 sanık yargılanıyordu.