Düzenli vergi ödeyen mükellefe yüzde 5 indirim geliyor. Kanun teklifi bu hafta Meclis plan bütçe komisyonunda görüşülmeye başlanacak. Teklife göre, mükellefin indirimin yapılacağı yıl ve ondan önceki iki yılda düzenli beyanname vermiş ve vergisini gününde ödemiş olması gerekecek. İndirim tutarı 1 milyon liradan fazla olamayacak ve diğer vergilerden mahsup edilebilecek.

Kanun teklifinde Türkiye'de gayrimenkul alan yabancılara katma değer vergisi muafiyeti getirilmesi de var.

İş yeri ve konutların, satış bedelinin yurt dışından getirilecek dövizle ödenmesi şartıyla, Türkiye'de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kurumlar ilk konut satışında kdv ödemeyecek.

16 maddelik teklifte, zor durumdaki esnafa yardım için, esnaf ahilik sandığının da kurulması da var. Prim ödemesi zorunlu olacak. Sandık primi, prime esas günlük kazançları üzerinden alınacak, yüzde 2'sini esnaf yüzde birini devlet karşılayacak. Herhangi bir nedenle sigortalılık durumunun sona ermesi halinde, primleri ile devlet payı iade edilmeyecek.

Düzenlemeyle, Genel Sağlık Sigortası primleri 53 liraya sabitleniyor, bunu 4 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınıyor. Ödenmemiş prim borçlarından gecikme cezası ve faizi alınmayacak.