Türkiye - Estonya bilgi teknolojileri konferansına katılmak üzere Ankara'ya gelen Estonya Parlamentosu Başkanvekili Kristina Oyuland, genç nüfusuyla türkiyenin bu alanda büyük bir atılım yapabileceğini belirtiyor.

İlişkili Haberler


Oyuland, Türkiye'nin e-devlet alanındaki potansiyelini değerlendirirse Avrupa'da rekabet gücünün büyük oranda artıracağını belirtiyor. Oyuland, sahip olduğu bölgesel ilişkiler ve genç nüfusu nedeniyle Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğinin de Avrupa için büyük önem taşıdığını savunuyor.

"Türkiye'de e-devlet ve cep telefonu hizmetlerini geliştirmek konusunda açık bir siyasi isteklilik olduğunu görüyoruz. Türkiye'de telekomikiasyon hizmetlerinin çok gelişmiş olduğunu da öğrendik. Ancak elektronik ortamdaki kamu hizmetleri o kadar ileri aşamada değil. Bu noktada Türkiye ve Estonya işbilriği yapabilir."

Oyuland sözlerine şu şekilde devam etti:

"Türkiyenin her yıl üniversitelerden 400 bin mezun verdiğini öğrendim. İşte bu eğitimli genç insanlar bilgi teknolojilerini etkin olarak kullanabilirler. Bu alanda gelişen her ülke her alanda daha rekabetçi olur. Vatandaşlarının hayatı kolaylaşır. Resmi işlemler için bir kurumdan öbürüne koşmaya gerek kalmaz. Tüm işlemler hızlanır bürokrat sayısı azalır. Yolsuzluk da azalır çünkü herşey daha şeffaftır."