e-Kitap büyüyor

İlk defa 15 Nisan'da satışa sunulan e-kitaplar, sadece 4 ay içinde toplam satışlardan yüzde 4,11 gibi önemli bir pay aldı.

Haberler 18.08.2010 - 19:25

e-Kitap büyüyor

'nin en büyük online kitapçısı olan İdefix.com'un 4 aydır faaliyette bulunan e-kitap arşivindeki kitap sayısı 500'e yaklaştı.

Can Yayınlarına ait 40 eserin e-kitap olarak hazır hale gelmesiyle İdefix.com'daki e-kitap sayısı 500'e ulaşır hale geldi. 40 yeni e-kitapla toplam sayısı 61'i bulan Can Yayınları, her ay en az 5 eserini e-kitap olarak da okuyucularla buluşturmayı hedefliyor.

İdefix.com, Can Yayınlarının yanı sıra aralarında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Epsilon Yayınevi, Turkuvaz ve Altıkırkbeş'in de bulunduğu e-kitap yayınevi sayısını 2011'e kadar 57'den 150'ye çıkarmayı ve kitap sayısını ise 2 bine yükseltmeyi amaçlıyor. e-Kitap formatında satışa sunulacak 2 bin kitabın yaklaşık 1250 farklı yazara ait olması bekleniyor.

e-Kitap kategorisi altında sunulan eserlerin satış adetlerinin basılı kitaplara göre her ay belirgin bir şekilde arttığı görüldü. İlk defa 15 Nisan'da satışa sunulan e-kitaplar, sadece 4 ay içinde toplam satışlardan yüzde 4,11 gibi önemli bir pay aldı. En çok İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Kocaeli, Gaziantep, Antalya, Muğla, Ordu, Konya, Van, Balıkesir, Adana, Adıyaman, Denizli, Bursa, Eskişehir, Edirne ve Mersin illerindeki okuyucuların e-kitap satın aldığı görülürken, yurt dışında yaşayan okuyucuların da toplam e-kitap satışları içinde önemli bir paya sahip oldukları anlaşıldı.

Satış raporlarına bakıldığında Aksaray, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Erzincan, Giresun, Iğdır, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Tokat ve Trabzon'da henüz e-kitap satışı yapılmadı.

EN ÇOK SATAN 'YENİ GİRİŞİMCİLİK' OLDU
Kişisel gelişimden ekonomiye, edebiyattan tarihe geniş bir kitap arşivinin oluşmaya başladığı İdefix.com e-kitap kategorisinin 4 aylık satış rakamlarına göre en çok Arman Kırım'ın ''Yeni Girişimcilik'' adlı kitabı sattı.

Sadece e-kitap olarak piyasaya sürülen kitabı, Vahdettin Engin'in ''Pazarlık'', Erhan Afyoncu'nun ''Yavuz'un Küpesi'' ve Sibel K. Türker'in ''Benim Bütün Günahlarım'' adlı kitapları izledi.

En çok satan 10 e-kitap listesinde şu anda arşivin en yüksek fiyatlı eseri olan Nicolae Jorga'nın 5 ciltlik ''Osmanlı İmparatorluğu Tarihi'' seti (45 lira) ile en düşük fiyatlı eser Ruşen Eşref'in ''Mustafa Kemal Çanakkale'yi Anlatıyor'' adlı eseri (2,50 lira) dikkati çekti.

e-Kitap kategorisinde toplam 5 kitabı satılan Erhan Afyoncu da en çok satan e-kitap yazarı oldu. Erhan Afyoncu'nun ''Yavuz'un Küpesi'' adlı kitabı dışında ''Osmanlı'nın Hayaleti'', ''Truva'nın İntikamı'' ve ''Tanzimat Öncesi Osmanlı Tarihi Araştırma Rehberi'' adlı eserleri ile Ahmet Önal ve Uğur Demir ile yazdığı ''Osmanlı İmparatorluğu'nda Askeri İsyanlar ve Darbeler'' adlı eseri de e-kitap olarak sunuluyor.

Sayfa Yükleniyor...