Ecevit’in sağ kolu: Bence de Mossad

Kenya’daki bir gazetenin haberi üzerine, Abdullah Öcaklan’ın hangi ülkenin istihbarat örgütü tarafından yakalandığı sorusu gündeme yerleşti. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in Dış Politika Başdanışmanı Ertuğrul Çırağan, Mossad iddiasını NTV’ye değerlendirdi.

01.03.2010 - 19:35

Abdullah Öcalan'ın yakalandığı dönemde Başbakan Bülent Ecevit'in en yakınında bulunan isimlerden Dış Politika Başdanışmanı Emekli Büyükelçi Ertuğrul Çırağan, Ecevit’in haberi aldığı anı ve Mossad iddilarını NTV’ye anlattı.

Çırağan, "Öcalan operasyonunu Mossad’ın gerçekleştirdiğine dair bir bilgi size yansıdı mı, Netanyahu ile Ecevit arasında bir konuşmadan da bahsediliyor?" sorusuna şu yanıtı verdi:


Tarih 16 Şubat 1999’du ve Sayın Ecevit, Saddam’ın çok yakın mesai arkadaşlarından Tarık Aziz başkanlığındaki Irak heyetini kabul etmişti. Toplantı başladıktan yaklaşık yarım saat sonra, özel kalem müdürü içeri girdi ve Sayın Ecevi’in kulağına bir şeyler söyledi.

Ecevit, ‘sonra’ der gibi işaret yaptı ve ben de yanındaydım. Israr üzerine, içeriğini bilmeden, özür dileyerek toplantıdan ayrıldı. Tarık Aziz’den arkadaşlarla gündeme devam etmelerini ve hemen döneceğini söyledi ama dönmedi...

Mossad iddiasına gelince... Ecevit basın konferansında bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak söz konusu iddiarla ilgili kişisel fikirimi sorarsanız yanıtım şu olur:

Mossad’ın dahil olabileceğini olası görüyorum. Nedeni, geçmiş işlerine bakarsanız; Hitler’in sağ kolunun Arjantin’den getirilişi, rahmetli Arafat’ın yakın mesai arkadaşlarının Tunus ve Beyrut’tan alınışı ve daha birçok örnek. Ayrıca Nairobi’de yapılan önceki işler ve Mossad’ın oradaki gücü. Bu tür olaylar için gelişmiş elemanlara sahip olması.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...