Eczanelerde karekod uygulaması durduruldu

Danıştay 10. Dairesi, ilaçta karekod uygulamasının yürütmesini durdurdu.

Haberler - NTV Haber 19.05.2010 - 09:43

İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan açıklamada, İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgenin ilgili maddelerinin iptali istemiyle açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verildiği belirtildi.

Karekod genelgesinin getirdiği, “1 Haziran’a kadar piyasada karekodsuz ilaç kalmayacak” maddesinin yönetmeliğe aykırı olduğu da kaydedildi.

Yönetmelikte karekod uygulaması için geçiş sürecinin 31 Aralık olduğu belirtilirken, uygulamanın 6 ay önceye çekilmesi nedeniyle İlaç Ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nden savunma istendi. İstanbul Eczacı Odası, alınan bu yürütmeyi durdurma kararı ile, 24 bin eczanede bulunan milyonlarca lira değerindeki karekodsuz ilacın yarattığı mağduriyetin önlendiğini belirtti.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör konuyla ilgili olarak, ''Odamız tarafından Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün 2010/12 sayılı genelgesinin 4. ve 6. maddelerinde yer alan 1 Haziran 2010 tarihlerinin iptali istemiyle açtığı davada, Danıştay 10. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karara göre, karekodsuz ürünlerin 1 Ocak 2011 tarihine kadar eczanelerden hastaya verilmesine olanak tanınmış oldu'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...