Edebiyatımızın genç yazarlarından Ali Teoman bugün vefat etti. Uzun süredir kanser tedavisi gören yazarın cenazesi Cuma günü Bebek Camii’nde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazı sonrasında toprağa verilecek.

Ali Teoman, 1962 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Alman Lisesi'nde, yüksek öğrenimini ise İTÜ Mimarlık Fakültesi, MSÜ Mimarlık Fakültesi ve Sorbonne Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi'nde tamamladı. 1989-1993 yılları arasında iş ve öğrenim nedenleriyle Londra ve Paris'te bulundu. Bu dönemde, diğer uğraşlarının yanısıra sokak müzisyenliği de yaptı. 1993 yılında İstanbul'a döndükten sonra, yazı çalışmalarına daha çok zaman ayırabilmek amacıyla mimarlığı bıraktı ve çeşitli üniversitelerde İngilizce okutmanı olarak çalıştı.

Teoman'ın tam 16 yıl gizli kalmış bir sırrı daha önce ortaya çıktığında edebiyat dünyasını şaşırtmıştı. 1991'de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı. Ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı. Ali Teoman bunun kendi isteğiyle düzenlenmiş bir oyun olduğunu belirterek Hürriyet'e şu açıklamayı yapmıştı; "Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim."

Yapıtları:
Öykü
Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı (Nurten Ay adıyla 1991: Ali Teoman adıyla 2007)
İnsansız Konağın İkonu (1993)
Pervaneler (1998)
Aşk Yaşama Çok Uçuk (2006)
Taş Devri (2011)

Roman
Uykuda Çocuk Ölümleri (Konstantiniyye Üçlemesi I, 2002)
Bir Garip Cindi Zümrüdüanka (2005)
Karadelik Güncesi (Konstantiniyye Üçlemesi II, 2007)
Eşikte (2008: Fransızcaya çevrildi: Actes Sud)

Anlatı
Café Esperanza (2010, Fransızca yayımlandı)

Günce
Gezgin Günce – Britanya Defterleri (2011)