Edebiyat ödülü mü, ödül edebiyatı mı?

Sabit Fikir'in yeni sayısı çıktı. Derginin dosya konusu ise; edebiyat ödülleri...

Edebiyat ödülü mü, ödül edebiyatı mı?

İnternetin en çok okunan Türkçe kitap-eleştiri sitesi Sabitfikir.com’un dört ay önce yayımlamaya başladığı dergisi Sabit Fikir, yeni sayısıyla okurlarının karşısında.

Derginin bu ayki dosya çalışması, “edebiyat ödülleri”ni konu alıyor. Edebiyat ödüllerinin tarihinden, “ödül” ile “edebiyat” kavramlarının nasıl bir araya gelebildiğine, geçmişte ve günümüzde verilen edebiyat ödüllerine kadar pek çok noktaya değinen çalışmaya, Hilmi Yavuz, Ömer Erdem ve Murat Gülsoy görüşleriyle katkıda bulunuyor.

BÜTÜN ÖDÜLLER İDEOLOJİKTİR, TARAFTIR, TARAFÇIDIR!
Sibel Oral’ın imzasıyla yayımlanan özel dosya, Ömer Erdem’in bu çarpıcı söylemiyle başlıyor… Türkiye ve dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerine “farklı” bir gözle yaklaşan dosyada Hilmi Yavuz ve Murat Gülsoy da görüşleriyle yer alıyor.

METÜST SABİT FİKİR’DE!
Sabit Fikir ailesine, bu ay bir isim daha katılıyor: MetÜst! Usta çizer, bundan böyle her ay çizgilerini Sabit Fikir takipçileriyle buluşturacak.

Küçük İskender, Murat Gülsoy, Ömer Türkeş, Faruk Duman, Kaya Genç gibi isimlerin eleştiri yazılarını bulabileceğiniz dergi için, gazeteci-yazar Ferhat Uludere, geçen haftalarda yeni kitabı Bazuka’yı okurlarıyla buluşturan Murat Uyurkulak ile keyifli bir söyleşi yaptı.

Kapağını genç çizer Sedat Girgin’in resmettiği dergide, Haydar Ergülen ünlü sahaf Vahan Usta’yı kendine has şiirsel diliyle anlatıyor; genç yazar Hakan Bıçakcı, Barış Bıçakçı’nın sinemaya uyarlanan romanı “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”i değerlendiriyor; Sabit Fikir’in müstear adlı yazarları Cemal Karanlık, Hayati Roman ve Fikri Sabit, keyifli yazılarıyla sayfalara renk katıyor.

Yayın yönetmenliğini Elif Bereketli’nin yaptığı Sabit Fikir, Idefix ve Prefix paketleriyle ücretsiz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...