Edirne Valisi Şahin: Yüzyılın en büyük felaketi...

Meriç ve Tunca nehrinde su seviyesi 2 bin metreküplere ulaştı. Edirne Valisi Şahin, taşkını Edirne’nin yaşadığı en büyük felaket olarak nitelendirdi.

edirne-15-02-02

Taşan Tunca ve Meriç Nehirleri’ndeki yükseliş sürüyor. Devlet Su İşleri 11’nci Bölge Müdürlüğü’nün saat 18.00 ölçümlerine göre Tunca 361 metreküp/saniye, Meriç nehri ise 1910 seviyesine yükseldi. Edirne Belediye Başkanlığı, Karaağaç Mahallesi’ndeki evlerine dönemeyen 48 kişi kent merkezindeki otellere yerleştirdi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkının Edirne’nin son yüzyılda yaşadığı en büyük felaket olduğunu söyledi.

Edirne ile Karaağaç’ı birbirine bağlayan Süvari, Meriç ve Tunca köprülerinin sular altında kalmasıyla aradaki bağlantı kesildi. AFAD ekipleri botlar aracılığıyla Karaağaç’ta mahsur kalanları kurtamaya çalışıyordu. Ancak şu an botlar da devredışı kaldı. Mahsur kalanlar askeri helikopterler aracılığıyla kurtarılıyor.

Karaağaç mahallesindeki evlerine dönemeyenlerin Tunca Nehri kenarındaki bekleyişi sürüyor.
Karaağaç mahallesindeki evlerine dönemeyenlerin Tunca Nehri kenarındaki bekleyişi sürüyor.

RÖMORKTA MAHSUR KALDILAR

Edirne’de Yunanistan ve Bulgaristan’daki aşırı yağışların ardından taşan Tunca ve Meriç Nehirleri’ndeki yükseliş sürerken, 6 kişi Karaağaç Mahallesi Lozan Caddesi’ndeki bir depoda traktör römorkunun üzerine mahsur kaldı. AFAD ekiplerinden yardım isteyen Mustafa Yemver, beraberindeki 5 kişi ile birlikte depoda ürünleri taşkın için topladıktan sonra yükselen sularda mahsur kaldıklarını söyledi.

Ancak Karaağaç’ta yaklaşık 5 bin kişinin mahsur kaldığı öğrenildi. Ulaşılamayan bölgedekilere havadan yiyecek ve içecek yardımı yapılıyor. 

Nehirdeki debi miktarının ise önümüzdeki Çarşamba gününe kadar artaracağı öne sürüldü.

GÜN BOYU NELER YAŞANDI?

Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sonucu Meriç ve Tunca Nehri'nin taşmasıyla yaşanan sel felaketinde yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesine uluşamı sağlayan Lozan Caddesi'nin sular altında kalması nedeniyle tekerlekli araç geçişlerine kapatıldı. Bu nedenle Pazarkule'den Yunanistan'a karayolu ile geçişler durdu. Karaağaç Mahallesi'ne geçişler paletli askeri araçlarla sağlanacak. Meriç Nehri kenarındaki iş yerleri ile şehitlik sular altında kaldı. Denizi andıran görüntülerin yaşandığı yol boyunca, Kent ormanı ve Edirne İl Orman İşletmeleri Müdürlüğü binasını da sular altında bulunuyor.

CEPHANELİK TAŞINDI

Edirne 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birliklere ait Yunanistan sınırındaki cephaneliklerde bulunan 93 ton mühimmat güvenli bölgelere taşındı.

ESKİ BAŞKAN SEDEFÇİ BOTLA KURTARILDI

Edirne’de 20 yılı aşkın süredir belediye başkanlığı yaptıktan sonra CHP’den aday gösterilmediği için geçen yerel seçimlere DSP’den aday olan ancak kaybeden Hamdi Sedefçi de taşkından etkilendi.

Sedefçi, zodyak botla kurtarıldı.
Sedefçi, zodyak botla kurtarıldı.

Sedefçi, Meriç Nehri kıyısında bulunan evinde, aniden gelen taşkın suları nedeniyle mahsur kaldı. AFAD ekipleri tarafından zodyak botla evinden alınan Sedefçi, ekiplere teşekkür ederken bahçesindeki tüm hayvanların taşkın suları nedeniyle telef olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...