Edirne ve Erzincan'da DHKP-C gerginliği

Edirne'de tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla kente giden yaklaşık 150 kişilik grup ile, gelenlere tepki gösteren bir başka grup karşı karşıya geldi. Erzincan'da yapılmak istenen basın açıklamasına da tepki gösterildi.

03.01.2010 - 22:24

Edirne ve Erzincan'da DHKP-C gerginliği

Edirne'de, 22-29 Aralık tarihlerinde yasa dışı örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan otobüslerle kente gelen yaklaşık 150 kişilik grup, TEM otoyolunun Edirne turnikelerinde jandarma ve polis ekipleri tarafından durduruldu.


Burada yapılan aramalarda gruptakilerin üzerinde ve otobüslerde çok sayıda sopa ve testere ele geçirildi.

Emniyet Müdür Yardımcısı Özer Özben, grubu uyararak, basın açıklaması yapılması beklenen Saraçlar Caddesi'nin tepkili vatandaşların olduğunu ve buraya gitmeleri halinde istenmeyen olayların çıkabileceğini söyledi.

Gruptakiler, basın açıklamasının Anayasal hakları olduğunu, bunu kullanmak istediklerini ifade ederek, kente girmelerine izin verilmesini istedi.

Bu arada, Saraçlar Caddesi'ndeki PTT Binası önünde toplanan bir grup vatandaş, İstanbul'dan gelen grubun bekletildiği Edirne TEM otoyol turnikelerine gelerek, otobüslerle İstanbul'dan gelenlerin kente sokulmamasını talep ettiler.

Emniyet Müdür Yardımcısı Özben, Edirne'den gelen grubu da uyararak, dağılmalarını sağladı. Kentin çeşitli bölgelerde tekrar toplanan tepkili vatandaşlar, otoyolu turnikelerine döndüler. Turnikelerde toplananlar ile İstanbul'dan gelen grup, karşılıklı sloganlar attı.

İki grup arasında olası kavgayı önlemek isteyen güvenlik güçleri, Edirne'den gelen vatandaşlara bölgeden uzaklaşmalarını istedi. Vatandaşların bölgeden uzaklaşmaması üzerine çıkan arbade de 3'ü polis, 7 kişi yaralandı.

YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR
İstanbul'dan gelen grup, TEM otoyolunun Edirne istikametini trafiğe kapattı. Bu sırada, İstanbul'dan Edirne'ye giden otobüs yolcuları, yolu kapatan gruba tepki göstererek, yolun açılmasını istedi. Polis tarafından çembere alınan grup, daha sonra yolun kenarına alındıktan sonra TEM otoyolu Edirne istikameti yeniden trafiğe açıldı.

Polis, çembere aldığı gruba biber gazıyla müdahalede bulunarak, geldikleri otobüslere bindirdi. Yaklaşık 100 metre otobüsle İstanbul yönüne giden grupta bulunan ve biber gazından etkilenen kişilere ilk yardım yapılması için 4 ambulans sevk edildi. Ambulanslara bindirilen 5 kişi, Trakya Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı.

İSTANBUL'A DÖNDÜLER
Grup daha 150 kişilik grup, otobüslerle İstanbul'a hareket etti. Polis ekipleri, gruba Havsa ilçesine kadar eşlik etti.

Bu arada, polisin müdahalesinde biber gazından etkilenen ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırılan 5 kişi de tedavilerinin ardından taburcu edildi.

ERZİNCAN'DA DA GERGİNLİK
Gençlik Derneği üyelerinin Erzincan'daki açıklaması sırasında da olaylar çıktı.

Çevredeki bir grup, dernek üyelerine tepki gösterdi. Polis engelini aşarak göstericileri darp etmeye çalışanlar oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...