Edirne'de valilikçe başı boş atlar için 5 bin lira maaşla çoban tutuldu.

Kentin yaşam alanlarında gezen şehir içi trafiği tehlikeye sokan başı boş atların toplanması mevzuat belirsizliği nedeniyle görev karmaşasına yol açıyordu.

Edirne Belediyesi sahipli hayvanların, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de hastalıklı hayvanların toplanması görevinin kendilerinde olduğunu belirterek mevzuattaki belirsizliği zaman zaman dile getiriyordu.

Edirne Valiliği sorunu çözmek amacıyla başı boş atların toplanması için bir ahır hazırladı ve atların toplanması ve bakılması çin de 5 bin lira maaşla çoban tuttu.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin yaptığı açıklamada, sosyal medya üzerinde kendisine şehir merkezinde otlanan çok fazla fotoğraf geldiğini bunun üzerine çoban tuttuklarını söyledi.

"MÜDÜRLER BİLE 5 BİN LİRA ALMIYOR"

Bir çobanın eşiyle birlikte atların bakımını üstlendiklerini ifade eden Vali Şahin, şunları kaydetti:

"Sosyal medyadan 'Selimiye meydanında atlar otluyor' diye fotoğrafla geliyordu, bunlar abartılı değil. Belediye kedi köpek denince akla geliyor ama at deyince bu belediyenin işi değil. Bu konuda bakanlıklarla yazıştık netice alamadık. Sonra bir çoban tuttuk beş bin lira veriyoruz aylık. Bugün beş bin lira alan çoban yoktur benim müdürlerim bile beş bin lira almıyor, vali bile onun 2,3 bin lira fazlasını alıyor. Şehir güzergahında atlardan arındırıyoruz. Ahırda bakılıyor" diye konuştu.

"MİLLİ EMLAKIN MALI"

Atların sahipleri çıktığında verildiğini sahipleri çıkmaması halinde satılabileceğini ifade eden Vali Şahin, "Aslında bunlar buluntu maldır, milli emlakın malıdır, satılıp milli emlak adına parasının yatırılması lazım ama biz yine büyütüyoruz. Osmanlı 3 kıtada atlarla hükümran olmuştur, dili olmayan hayvanlara bakmamız lazım. Şuan eşiyle birlikte bir çoban atlara güzelce bakıyor, çoban deyip geçmeyin, herkes ailesinin çobanıdır, çoban demek idareci demektir"dedi.

Vali Şahin, şu ana kadar 12 başıboş atın toplandığını kaydetti. Sığır çobanlığı yapan Zati Kemal Yılmaz da daha az bir maaşla at çobanlığını kendisinin yapabileceğini ifade ederek Vali Şahin'den yardım istedi.