Edirne'deki eylemciler İstanbul'a dönüyor

Terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan gelen ve kente girişlerine izin verilmeyen grubun Babaeski'deki 6 günlük bekleyişleri sona erdi.

Anadolu Ajansı 10.01.2010 - 00:59

Edirne Saraçlar Caddesi'nde terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla açıklama yapan grup, basın açıklamasının ardından kent merkezinde ve otogarda Edirneliler'in tepkisiyle karşılaşmıştı.

Edirne'de açıklama yapan ve yaşanan arbedede yaralanan grup üyeleri, Edirne Şehirlerarası Terminali'nden İstanbul istikametine giden otobüslerle Babaeski'de bekleyen eylemci grubun beklediği tesise geldi.

Gelen grup arasında başı sargılı ve yürümekte zorlanan kişiler olduğu görüldü. Gelen grubu, Babaeski'deki tesiste bekleyen eylemciler alkışlarla karşıladı. Grubun, aralarında yaptığı görüşme sonrası eylemi sona erdirme ve İstanbul'a dönme kararı çıktı. Kararın ardından eylemcilerden bazıları bir süre halay çekti.

Eylemciler, 6 günlük bekleyişin ardından otobüslere binerek, tesisten ayrıldı. Gruba güvenlik güçleri İstanbul'a kadar eşlik edeceği öğrenildi.

Edirne'de, 2009 yılının Aralık ayının son haftasında terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptığı gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla 3 Ocak Pazar günü İstanbul'dan Edirne'ye otobüslerle gelen grup, Edirne gişelerinde bekletilerek kente sokulmamış, ancak bu grubun geldiğini öğrenen bir grup Edirneli de barikatları aşarak gişelere ulaşmıştı.

Edirneli grup, bir süre sonra dağılırken, İstanbul'dan gelen göstericiler de akşam saatlerinde polis nezaretinde Edirne il sınırına kadar götürülmüştü. Göstericiler, İstanbul-Edirne TEM Otoyolunun Babaeski bölümündeki bir dinlenme tesisinde 6 gündür bekliyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...