Efkan Ala 2 Ocak'ta yemin edecek

İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Efkan Ala, 2 Ocak'ta TBMM Genel Kurulu'nda yemin edecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2013 - 13:04

Efkan Ala 2 Ocak'ta yemin edecek

Kabine değişikliği ile İçişleri Bakanlığı'na getirilen Efkan Ala, TBMM Genel Kurulu'nda 2 Ocak 2014'te yemin edecek.

Anayasa ve TBMM İçtüzüğü uyarınca, Bakanlar Kurulu üyelerinden milletvekili olmayanlar, TBMM Genel Kurulu'nda andiçerler ve Bakan sıfatını taşıdıkları sürece milletvekillerinin tabi oldukları kayıt ve şartlara uyarlar, yasama dokunulmazlığına sahip bulunurlar.

Bu kişiler, TBMM üyeleri gibi ödenek ve yolluk alırlar.  Milletvekili olmayan bakanlar, milletvekili olan bakanlar gibi TBMM Genel Kurulu çalışmalarına katılırlar ve konuşma yaparlar ama oy kullanamazlar.

Son dönemde, 57. Hükümet'te ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olan Kemal Derviş ile 60. Hükümet'te Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu, milletvekili olmadan bakanlığa getirildikten sonra aynı şekilde andiçmişlerdi.

BABA EVİNDE SEVİNÇ YAŞANIYOR
Öte yandan Bakanlar Kurulu'ndaki değişiklikten sonra İçişleri Bakanı olan Efkan Ala'nın, Erzurum'un Oltu ilçesindeki baba evinde sevinç yaşanıyor.

Karabekir Mahallesi'nde ikamet eden anne Gönül ile baba Temel Ala, oğullarının İçişleri Bakanı olarak atandığını televizyon öğrendi.

Oğullarına devlet makamında görev verilmesinden duydukları memnuniyeti ifade eden aile, çocuklarının bu görevi de başarıyla yerine getireceğini belirtti.

Anne Gönül Ala, sabah saatlerinde oğlunun aradığını ve bakan olarak atandığını söylediğini ifade etti.

'YOKLUK İÇİNDE BÜYÜDÜ AMA ŞİKAYETÇİ OLMADI'
Oğlunun başarılı olması için dua eden Ala, "Oğlumla görüştük. Onun için dua ettim. Efkan çocukluk yıllarında zor bir eğitim dönemi geçirdi. O dönem Çanakpınar köyünde oturuyorduk. Ulaşım sıkıntısı vardı. Köyden Oltu ilçe merkezine defalarca yaya gidip geldi. Yokluk içinde büyüdü ama hiçbir zaman şikayetçi olmadı. Babası il dışında çeşitli kurumlarda çalışırdı" dedi.

'ÇOCUKKEN BİR RÜYA GÖRMÜŞTÜ'
Başarılı bir öğrencilik dönemi geçirdiğini anlatan Ala, şunları kaydetti:

"Akşam sayın başbakan yeni kabineyi açıkladı. Oğlumun da bakan olduğunu öğrendik. Çok mutlu olduk. Devletimize, milletimize hayırlı olsun. Kendisine ve ekibine başarılar diliyorum. Allah başarılı çalışmalar yapmayı nasip etsin. Çocukken bir rüya görmüştü. Rüyasında bir kişinin kendisini gökyüzünün yedinci tabakasına çıkarmış. Ala'nın bu rüyası, bugün gerçekleşti. Allah yolunu açık etsin."

Baba Temel Ala da oğlunun bakan olacağına dair birkaç gündür söylenti olduğunu belirterek, "Resmi açıklamadan sonra konunun doğru olduğundan emin olduk. Bizim için büyük bir gurur. Allah görevinde muvaffakiyet versin. İnşallah o görevini de başarıyla yürütür" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...