İçişleri Bakanı Efkan Ala, 10 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası İstanbul'a gelen Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile bir araya geldi.

İki bakan, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Sözlerine hayatını kaybedenler için taziye ve yaralılara acil şifa dileyerek başlayan Efkan Ala, saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın arananlar listesinde olmadığını söyledi.

Bakan Ala, "Hedef kitle, aranan şahıslar arasında bulunmamaktadır, diğer ülkelerin bize gönderdiği hedef şahıslar arasında da, şu ana kadarki tespitlerimiz, bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

"GÜVENLİK KONUSUNDA TEREDDÜDE MAHAL YOK"

"Bu saldırı, insalığa karşı yapılmış bir saldırıdır" ifadesini kullanan Ala, "Amasız ancaksız, bütün dünya bu saldırılara karşı tavrımızı göstermeliyiz. Önümüzdeki hafta Almanya'yı ziyaret edeceğiz. Almanya İçişleri Bakanı'nın burada olması bu karşı duruştaki birliğin en önemli göstergesidir" diye konuştu.

Alınan güvenlik önlemlerine işaret eden Ala, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki bütün turistler, diğer misafirler ve vatandaşlarımız aldığımız tedbirlerle rahatlıkla günlük hayatlarını devam ettirebilirler, bu konuda bir tereddüde mahal yoktur. Gerekli güvenlik önlemlerini hassasiyetle almaktayız.

Bu konuda da ilişkimiz ve iş birliğimiz daha da güçlenerek devam edecektir. Almanya ile. Terörün, terörist saldırıların amacına ulaşmasını engelleyecek her türlü işbirliğini Türkiye bütün ülkelerle göstermiştir, göstermeye de devam edecektir. Bu tür saldırılar birlikte yaşama arzumuzu zedeleyemez."

2'Sİ AĞIR 11 YARALI

Saldırıda 10 kişi ile birlikte canlı bombanın da öldüğünü hatırlatan Bakan, yaralılar ve tedavi süresine ilişkin ise şu bilgileri verdi:

"Hastanede şu an itibariyle 11 yaralı var. İlk etapta 17 idi. Birisi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Bu 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur. Biri Norveç diğeri de Perulu. 9 Alman uyruklunun ikisinin durumu ciddiyetini koruyor. Ama ameliyattan çıktı ikisi de. Ve durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz.

Olayla ilgili inceleme ve soruşturmanın da çok yönlü olarak devam ettiğini söyleyen Ala, 1 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Bakan Ala'nın açıklamasından sonra olayla ilgili gözaltına alınan kadın serbest bırakıldı.

Ala'nın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Küresel terör önümüzdeki yüzyılda insanlığın en önemli sorun başlığıdır. Ülkeler arasında etkili bir işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Ülkeler terörün kimliğine amacına bakmadan ayrım yapmadan kesin bir işbirliği yapmalıdır. Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret içerisindedir. Bir yandan Suriye'deki durumdan beslenen terör örgütleriyle mücadele ederken, diğer yandan PKK ile mücadelesini yürütmektedir. 

Bu konuda da Almanya'nın yakın işbirliği için teşekkür ediyorum. DEAŞ ile mücadelede 3 bin 318 kişi gözaltına alındı. Yabancı savaşçı olarak adlandırılan teröre eğilimi olan kişilerin ilk çıkış noktasında yakalanmaları için çağrıda bulunuyorum. 35 bin kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konuldu. 

Türkiye bu konuda etkin bir çaba içerisindedir. Kararlı bir tutum takip etmektedir. En son olaydan bir hafta önce DEAŞ mensubu değerlendirilen 220 kişi gözaltına alınmıştı."

"HEDEFİN ALMAN VATANDAŞLARI OLDUĞUNA YÖNELİK BULGU YOK"

Efkan Ala'nın ardından Alman mevkidaşı Thomas de Maiziere söz aldı. Ala'nın kullandığı "Bu saldırı insanlığa karşı yapılan bir saldırıdır" ifadesini tekrarlayan Maiziere saldırının doğrudan doğruya Alman vatandaşlarını hedef aldığına dair bulgu olmadığını söyledi.

Maiziere şu ifadeleri kullandı: 

"Şu ana kadar yürütülen soruşturma ve inceleme çerçevesinde terör saldırısının doğrudan doğruya Almanya ve Almanları hedef aldığı konusunda somut bir ipucu yok. Bu nedenle bizim uluslararası terörizme karşı yürüttüğümüz mücadele içinde bir bağlantı kurulması da şu aşamada söz konusu değil.

"TÜRKİYE'YE GELMEK İSTEYENİN İÇİ RAHAT OLSUN"

Şu aşamada Türkiye'ye yapılacak ziyaretlerin iptal edilmesi için hiçbir neden görmediğimizi belirtmek istiyorum. Keza, Alman Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde belirtilen belirli kriz bölgelerine gidilmemesi konusundaki uyarının dışında, Türkiye'ye gelmek isteyen herkesin, gelme konusunda içlerinin rahat olmasını ifade etmek istiyorum."