Efkan Ala: İdil ve Nusaybin'de de çukurlar kaldırılacak

İçişleri Bakanı Efkan Ala, terörle mücadele operasyonlarının Şırnak'ın İdil ve Mardin'in Nusaybin ilçelerinin de aralarında bulunduğu başka adreslerde de başlatılacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 09.02.2016 - 18:45

Efkan Ala: İdil ve Nusaybin'de de çukurlar kaldırılacak

Bakan Ala, AK Parti Genel Merkezi önünde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Terör örgütüne yönelik operasyonların sürdüğü bölgede başka ilçelerde de operasyon hazırlığı var mı?" sorusu üzerine Ala, politikalarının belli olduğunu, nerede çukur, barikat, bombalı tuzaklama varsa onların temizleneceğini söyledi.

Belli bir düzen içinde, ilçelerde operasyonların yapıldığını ifade eden Ala, vatandaşı baskıdan, rezillikten kurtarmak, onlara en güzel hizmeti sunmak için bu temizliklerin yapılacağını belirtti.

"Oradan teröristler çıkar, o belediyeler oraları doldurur ve teslim olurlarsa o zaman bu temizlik harekatına ihtiyaç kalmaz. Onlar orada olduğu sürece, devlet oraya vaziyet edecek, çukurlar doldurulacak, bombalı tuzaklar kaldırılacak, bariyerler bertaraf edilecek" diyen Ala, bunun son derece berrak olduğunu dile getirdi.

Ala, "İdil dışında tarif ettiğiniz gibi başka ilçeler var mı?" sorusu üzerine, Nusaybin gibi bazı ilçelerde de barikat ve çukurların olduğunu, onların da kaldırılacağını aktardı.

Bir başka gazetecinin "Terörle mücadelede yeni bir konsepte gidileceği, asker ve polisin birlikte hareket edeceğine dair haberler var. Yeni polis merkezlerinin kurulacağı ifade ediliyor. Bunların nerelere kurulacağına dair bilgi var mı? sorusuna karşılık Bakan Ala şunları kaydetti:

"Temizlenen mahallelerde özellikle bir daha böyle hadiselerin olmamasını sağlayacak, geçici polis merkezleri kuruluyor, yapılıyor. Ondan sonraki süreçte bunları kalıcıları takip edecek. Hükümet olarak birçok konuda kararlar aldık. Onları vatandaşımıza hizmet olarak sunacağız. Bütün bakanlıklarımızın, orada vatandaşımıza dokunabilmesi ve hizmet götürmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Teröristlerin baskısıyla yerinden olmuş vatandaşları yerlerinde tespit ederek onların ihtiyacını karşılıyoruz. Onun için topyekun vatandaşı odağına alan bir mücadele yürütülüyor. Milletimiz, memleketimiz bu terör belasından da kurtularak yoluna tam hızla devam edecektir. Hedeflerimize doğru yol alacağız."

"SİYASETİN DURUŞU BERRAK VE NET OLMALI"

İçişleri Bakanı Ala, "KCK, Diyarbakır, Van, Batman gibi illerde direniş çağrısı yaptı. Bu çağrı için neler söylersiniz?" şeklinde bir soru üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

"Biz diyoruz ki vatandaş oy vermiş belediye başkanını, milletvekilini seçmiş. Vatandaşa hizmet götürmek üzere bu teşkilatlar kurulmuş. Şimdi vatandaşa hizmet götürecekler. Çeşitli adlar altında terör örgütleri o çağrıları yaparsa, bu millet iradesine saygısızlıktır. Önce bu vatandaştan sandıkta irade beyanını almış olanlara düşer bunlara karşı durmak. Bu siyasi berraklık olmazsa milletin oy verdiği siyasetçiler çukurların arkasında duranlara destek verecek olursa, bariyerleri kuranlara destek olursa, onların karşısında durmazsa oy aldıkları vatandaşa saygısızlık yapmış olurlar. Onlara ihanet etmiş olurlar. Bir kere bu berraklaştırılmalı. Siyasetin duruşu berrak ve net olmalı. Çünkü siyaset, vatandaşın iradesiyle vatandaşa hizmet etme aracıdır. Daha sonrasında yine bu duruş sergilendikten sonra terör faaliyetleri devam ederse devletin güvenlik birimleri devreye girer ve teröristlerle mücadeleyi layıkı vechiyle yaparlar. Şu anda olduğu gibi.

Siyasi kadrolaradır bizim sözümüz. Elinde silah olanların, oralara illegal biçimde çukur kazanların ne dediklerine bakmıyoruz. Onlarla konuşulacak bir şey de yok. Onlarla devletin birimleri mücadele ediyor. Onları oralardan temizleyip vatandaşın güvenliğini, huzurunu yeninden inşa etmeye çalışıyoruz. Daha önce de sokağa çağıranları gördük. Vatandaş da sokakta neler olduğunu yaşadı. Vatandaşlarımıza, her dakikası zarar olarak dönen anlayışın artık o çukurlara gömülmesi lazım. O anlayışın kimseye vereceği fayda yok. Toptan reddedip, gerekli tedbirleri alıyoruz."

"ORTALIĞA YANLIŞ BİLGİLER SAÇILIYOR"

Bir gazetecinin, "Cizre'de yaralıların olduğu bodrum katına operasyon düzenlendiği ve 60 kişinin hayatını kaybettiği" iddialarına ilişkin İçişleri Bakanı Ala, Cizre'de faaliyetin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Resmi, doğru açıklamalara bakın. Dezenformasyonla başka türlü yönlendirmeli açıklamalara itibar etmeyin. Bunlar kirli bilgilerdir. Devlette kural bellidir. Kim ambulans istemişse, nereden istenmişse, gidebileceği yere kadar gitmiştir" dedi.

Ambulansların önünde çukurlar kazıldığını, roket atıldığını ve çok sayıda saldırı yapıldığını belirten Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem belediyelerin oradaki hasta taşıma araçları, Sağlık Bakanlığımızın araçları her seferinde gönderilmiştir. Söylenilen yerden hiçbir şey çıkmamıştır. Son haber de doğru değildir o da tamamen yanlış bir bilgidir. Öyle belli bir yer de yok orada zaten. Söylenilen yerler bir mahalle, peyderpey teröristlerden temizlendikçe evlere giriliyor. Orada kim varsa, yaralı varsa hastaneye götürülüyor, öldürülen, etkisiz hale getirilen kimse varsa onun da ailelerine teslimi sağlanıyor. Devlet kuralları içerisinde, demokrasi kuralları içerisinde işliyor. Bunun ortaya çıkardığı durumu gölgelemek için yani demokratik hukuk kuralları içerisinde teröristlerle, terörle nasıl mücadele edildiğini gösteren bir anlayış söz konusu, bunu gölgelemek için zaman zaman böyle dezenformasyon yapılıyor. Ortalığa yanlış bilgiler saçılıyor. Biz her bilgi geldiğinde önce yanlış mı, doğru mu diye ön yargılı olmadan, o bilginin devlet olarak gereğini yapıyoruz, sonuçtan hareket ediyoruz. Sağlık Bakanlığımızın, valiliğimizin bu konuda yaptığı açıklamaya itibar etmelisiniz. Bizde hiç bir bilgi saklanmaz, yanlış hiçbir bilgi verilmez ama bazen doğru bilgiyi vermek zaman alıyor."

Bakan Ala "Operasyonlarda gelinen son durum nedir? sorusuna karşılık, "Silopi'de gündüzleri sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, akşam 6'dan, sabah 5'e kadar, yani gece boyunca sokağa çıkma yasağı devam ediyor, çünkü arama- tarama faaliyetleri sürüyor. Cizre'de sona gelmek üzereyiz, Sur'da ise biraz daha devam ediyor. Oralarda arama-tarama faaliyetleri, vatandaşın evinin önünde çukurun doldurulması, bomba düzeneğinin kaldırılması ve vatandaşın can güvenliğinin korunması, mücadele yürütülürken sivil kimseye zarar gelmemesi bizim vazgeçilmezlerimiz. Onun için de sokağa çıkma yasakları da biraz uzun sürüyor, çünkü bizim her vatandaşımızın canı çok kıymetli orada, hiç bir sıkıntı gelsin istemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...