İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ak Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya ile birlikte Ak Parti Sinop il kongresine katıldı. Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen kongrede konuşan Bakan Efkan Ala, 2071 vizyonlarının olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

"Sevgili kardeşlerim deniz çocuğusunuz, bir kaptan düşünün nereye gideceğini bilmeyen. Hangi rüzgar yardım edebilir ona? Allah'ın izniyle siz o rüzgarı arkadan, yanımızdan hep verin. Ankara'da da biliyorsunuz ki sizlerle birlikte nereye gideceğini bilen hedefleri belli olan kaptanlarımız var ve biz birlikte yola devam ediyoruz. Bu hedeflere varabilmemiz için, problemsiz varmamız için, milletin gönlünden kopanı yansıtan bir anayasaya ihtiyacımız var. Önümüzdeki seçimlerde öyle ümit ediyoruz ki, milletimiz, Başkanımızın dediği gibi; 400'ü verip kendine layık olan bir anayasayı hediye olarak alacaktır. İnşallah bunun arzusuyla hep birlikte çok ciddi performans ortaya koymalıyız."

Bürokratik vesayete rağmen yollarında ilerledikleri ifade eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, gelişmiş demokrasilerde o bürokrasinin halkın iradenizi kullanan TBMM ve hükümetinin istediği biçimde yol almak zorunda olduğunu anlattı. Bakan Ala, şöyle konuştu:

"Eğer almazsa hemen kapının dışına konur. Oysa burada hükümeti kapının dışına koymaya çalışıyorlar. Şu hale bakın. Hükümet kim? 77 milyonun temsilcisi. Yani bu bir kere olmuş değil. 1960'tan beri sürekli oluyor. Onun için bu bürokratik vesayeti ebediyen çöp kutusuna atacak bir anayasayı inşallah milletimiz bize oylarıyla görev olarak verecek. Biz de onu yapıp bu memleketi bu milleti, bu bürokratik vesayetten kurtaracağız ve ebediyyen bir daha başını kaldıramayacaktır."

Konuşmasında gençlere seslenen ve siyasette aktif rol almalarını isteyen İçişleri Bakanı Efkan Ala, irade hırsızlarınına değinirken şöyle dedi;

"Vallahi bu gençler yıkar tarumar eder geçerler. Aklınız varsa bu gençlerin karşısına çıkmayın. 2002’den önce bir koalisyon vardı. Dışardan bakan ithal etmek zorunda kaldı ekonomiyi yönetmek için. O da ne yaptı, IMF’ye nasıl borç ödeyeceğimizi takvime bağladı gitti. 2002’den beri AK Parti yönetiyor, AK Parti yönetiminde IMF’ye son taksidi ödedik. Gerçi ödediğimiz ayın sonunda Gezi Parkı olaylarını başlattılar. Yazık oldu Türkiye'ye. Ama hemen toparlandı yola devam ediyor. O ay IMF'ye son taksidini ödedik. Ondan sonra IMF 'Etrafınızdaki ülkelerin bu haline rağmen, AB, ABD, Japonya gibi dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki ekonomik krize rağmen gerçekten ciddi bir ekonomik başarı sağlıyorsunuz. Dünyada kriz var bunu nasıl yapıyorsunuz bize de öğretin' dedi. IMF'ye hazine müsteşarımızı direktör olarak gönderdik. Onun için gençler siyasetin mutlaka içerisinde ve göbeğinde olun. Neden biliyor musunuz? Halen daha o yeni anayasayı yapıncaya kadar milletimizin, sisteme nüfuzunun tek kanalı siyaset. Öbür kanalların hepsi tıkalı."

Konuşmaların Bakan Efkan Ala ve diğer protokol üyelerine çeşitli hediyeler takdim edildi. Bakan Ala ve beraberindeki heyet, salondan ayrıldıktan sonra Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala, uçakla Ankara'ya döndü.