Efsane balet Türkiye'de

Dünyada balenin önemli isimlerinden Irek Mukhamedov, deneyimlerini Türk bale sanatçıları ve konservatuvar öğrencileriyle paylaşacak.

Anadolu Ajansı 02.11.2009 - 14:08

Efsane balet Türkiye'de

Balenin ''yıldız sanatçıları''ndan Irek Mukhamedov, Başkente konuk oldu. Ankara Devlet Opera ve Balesinin davetiyle Türkiye'ye gelen Mukhamedov, 9 Kasıma kadar bale sanatçıları ile konservatuvar öğrencilerine ders verecek, deneyimlerini paylaşacak. Bu kapsamda Opera binasında basın mensuplarına yönelik Mukhamedov'la tanışma toplantısı düzenlendi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, yaptığı konuşmada, böylesine önemli bir sanatçıyı Ankara'da ağırlamaktan onur duyduklarını söyledi.

Mukhamedov'u ''dünya balesinin en önemli yıldızlarından biri'' olarak niteleyen Gökmen, Türk bale sanatçılarının ziyaretten büyük fayda sağlayacağını bildirdi. Gökmen, ''Mukhamedov, deneyimlerini bizimle paylaşacak. Bu bulunmaz bir hazine'' dedi.

Basın mensuplarının konuya yeterli ilgi göstermemesini eleştiren Gökmen, ''Spor alanında Mukhamedov ile aynı tanınmışlıkta bir sporcu gelse, havaalanında karşılanır, camlar kırılırdı. Böyle bir bale yıldızını karşılarken toplumların ilgisi arttığı oranda sorunlarımızı daha çözümleyici hale geliriz'' diye konuştu.

''BALENİN GELECEĞİ...''
Konuk sanatçı Mukhamedov da Ankara'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, ''Bugün bale için çok önemli ama balenin geleceği daha önemli. Yardımcı olmak, deneyimlerimi paylaşmak için buradayım'' dedi.

Aynı zamanda Atina Devlet Balesi'nin Müdürü olan Mukhamedov, ziyaretinin Yunanistan ile Türkiye arasında bale alanında iş birliği konusunu gündeme getirdiğini ifade ederek, ''Ortak neler yapabiliriz, onu da konuşmaya başladık. Özellikle komşu ülkeler verimli iş birliği geliştirmek zorunda'' ifadesini kullandı.

Mukhamedov, bir soru üzerine, Türkiye'de bale eğitiminin sürdürülebilir olmasının önemli olduğunu kaydetti. Bu akşam bir temsil izleyeceğini belirten Mukhamedov, ''Anna Karenina'dan farklı bir eser olacak. Böylece tekniği ve çeşitliliği görmüş olacağım. Stüdyoda da daha fazla bilgi sahibi olacağım. Böylelikle ikili ilişkilerde iyi sonuçlar doğacağına inanıyorum'' diye konuştu.

'İŞLEYEN VE HİÇ DURMAYAN BİR MAKİNE'
Rus balesine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Mukhamedov, Rusya'dan 1990 yılında ayrıldığını hatırlattı. Rusya'da balenin ''işleyen ve hiç durmayan bir makine'' gibi olduğunu ifade eden Mukhamedov, ''Çünkü gerisinde büyük bir tarih var'' dedi.

Mukhamedov, önemli yarışmalardan ödüllerle dönen genç bale sanatçıları Kadir Okurer ile Özge Başaran'a da başarılar dileyerek, balenin sadece yetenek değil, disiplin ve özveri ile diğer dünya nimetlerinden vazgeçmeyi gerektirdiğini hatırlattı. Mukhamedov, genç yeteneklere yılmamaları önerisinde bulunarak, mutlaka emeklerinin karşılığını alacaklarını bildirdi.

Bale Baş Öğretmeni ve balet Volkan Ersoy, ''Öğrencilik yıllarımızda kasetlerini zor bulduğumuz, defalarca izlediğimiz Mukhamedov ile şimdi karşı karşıyayız. Bizim idolümüzdü'' dedi.

Bale Baş Koreograf Armağan Davraz ise Mukhamedov'un gelmesiyle hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü ifade etti.

1960 yılında Kazan'da doğan sanatçı, Moskova'daki konservatuvar eğitiminin ardından 1981 yılında Moskova'da yapılan Uluslararası Bale Yarışması'nda Grand Prix ödülünü kazandı. Bolshoi Balesi'ne katılan sanatçı, burada Spartakus rolünü oynayan en genç erkek dansçı oldu.

Balenin ''yıldız sanatçısı'' olarak tanınan Mukhamedov, ünlü baş yapıtlarda sahne aldı, yılın dansçısı ödüllerini kazandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...