Efsane kadın, efsane pilot...

Amelia Earhart, 1937'de meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli bir uçakla dünya turuna çıktı. Uçak Büyük Okyanus'un ortalarında kayboldu ve Earthart'ın izine bir daha rastlanamadı...

Haberler 26.10.2009 - 16:11

Efsane kadın, efsane pilot...

Amelia Earhart, Hollywood'un her daim ilgisini çekti çünkü onun 'film' gibi bir hayatı oldu...

Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Earhart, 1897 de Kansas'ta doğdu. I. Dünya Savaşı sırasında askeri hastanelerde hemşirelik yaptı. Uçuş lisansını 1921'de aldı. ABD'yi baştan başa geçtiği uçuşundan sonra, Ocak 1935'te, Hawai - Kaliforniya arasını yine tek başına uçan ilk kişi oldu.

1937'de ABD'li meslektaşı Fred Noonan ile Lockheed Electra modeli, çift motorlu bir uçakla dünya turuna çıktı. Yolculuğunun üçte ikisini tamamladığı sırada, uçak Büyük Okyanus'un ortalarında kayboldu ve Earthart'ın izine bir daha rastlanamadı.

BÜYÜLEMEYE DEVAM EDİYOR
Earhart'ın 1939'da resmen öldüğü ilan edildi ama o hala insanları büyülemeye devam ediyor. Hakkında birçok kitap yazıldı ve birçok donanma gemisine, köprülere adı verildi. Ama Earhart'ın cesaret dolu hikayesi beyazperdeye çok istense de aktarılamadı. Birçok filmde ve televizyon yapımında yan karakter olarak yer alsa da Earhart'ın kapsamlı olarak hayatını anlatan bir film yapılamadı. Ta ki başka cesur bir kadın, Mira Nair bu projeyi hayata geçirene kadar...

TABULARI YIKAN İKİ KADIN
Önyargıları ve tabuları yıkan bu kadının hikayesi Nair'in son filmi 'Amelia' ile tekrar hayat buluyor. Earhart'ı canlandıran isim ise iki Oscarlı yıldız Hilary Swank. Nair, Earhart'ta asıl ilgisini çeken şeyin başarı öyküsünden çok cesareti olduğunu söylüyor ve ''Amelia Earhart sevdiği ve tutkuyla bağlandığı bir şeyin peşinden gitti. Hepimiz, özellikle kadınlar, bugün daha iyi bir yerdeyiz'' diye ekliyor.

'Selam Bombay', 'Muson Düğünü', 'Vanity Fair' gibi filmlere imza atan Nair'in film için aklına ilk gelen isim Hilary Swank olmuş. Swank 1999 yılında 'Erkekler Ağlamaz/ Boys Don't Cry', 2004'te de 'Million Dollar Baby' ile iki defa Oscar kazandı. Earhart'a olan benzerliği dikkat çekici olsa da Swank'ın Hollywood'un 'güzel yüzlü' aktrislerinden olmaması ve oyun gücünü öne çıkarması onun bu role seçilmesinde baş faktörler arasında yer alıyor.

Filmde Swank'e Richard Gere, Ewan McGregor, Christopher Eccleston gibi oyuncular da eşlik ediyor.

HİNDİSTAN'IN KÜÇÜK BİR KÖYÜNDEN...
1957'de Hindistan'ın küçük bir köyünde doğan Mira Nair, Earhart'ın hikayesine benzer biçimde, zorluklara rağmen istediğinin peşinden gitti. Önündeki maddi ve ailevi engellere rağmen Nair, hayallerini gerçekleştirmek için bursla ABD'ye geldi ve eğitimini burada tamamladı.

Uzun süre televizyona çalıştıktan sonra 'Salaam Bombay' ile sinemaya giriş yaptı ve film Oscar adaylığının yanı sıra dünyadaki birçok festivalden ödülle döndü. Nair'in adını duyuran filmi çoğu eleştirmen 'toplumsal gerçekçi bir başyapıt' olarak değerlendirdi. Hindistan sokaklarını anlattığı filmini Nair, Bombay halkına ithaf etti.

'Salaam Bombay'dan sonra 'Mississippi Masala', 'The Perez Family' gibi filmlerle çıkışını sürdüren Nair 2001 yılında 'Muson Düğünü/ Monsoon Wedding' ile Venedik film Festivali'nde Altın Aslan ödülü kazandı ve Altın Küre ödüllerine de damga vurdu.

'11'09''01 - September 11' ve 'New York, I Love You' gibi filmlerde de kısa hikayeleriyle yer alan Nair, bugün dünyanın en çok saygı duyulan yönetmenleri arasında sayılıyor. Son zamanlarda 'Vanity Fair' gibi daha 'Hollywood işi' filmler çekse de o her filminde ustalaığını konuşturan bir yönetmen.

'Amelia' 2010'da gösterime giriyor.

Sayfa Yükleniyor...