Efsaneler, uzaylılar ve Türkler

Türkçe’nin doğum yeri... Türklerin en zor çalınan müzik enstrümanı... Uzaylıların getirdiğine inanılan Daşka Taşı... Bilinen en eski yöntemle toplanan bal... Dünyanın en uysal ve en dayanıklı atları...

15.06.2014 - 11:04

Efsaneler, uzaylılar ve Türkler

“Zaman Yolcusu” ırmaklar ve ıhlamur ağaçlarının ülkesinde, Uralların dibindeki Başkurtistan’da, yine olağanüstü öykülerin peşinde!..

“Zaman Yolcusu” bu sezondaki dördüncü bölümünde olağanüstü güzellikteki Başkurtistan’dan şaşırtıcı konu başlıkları ile ekrana geliyor.

Cumhuriyet rejimini ilk benimseyen Türk halkı olan Başkurtlar Türkçe’nin en iyi korunmuş lehçelerinden birini konuşuyorlar.

Dünyanın en güzel balını üreten, uysal ama güçlü atlarıyla tanınan Başkurtistan ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür ve tarih kurumlarının inşasında katkısı bulunan Ahmed Zeki Velidi Togan’ın anavatanı.

Başkurtistan, muhteşem florasıyla bilinen Ural Dağları’nın batı kıyısından Rusya müslümanlarının müftülük merkezi başkent Ufa’ya, güneydeki petrol zengini düzlüklerden görkemli Ak İdil (Belaya) nehrinin açtığı derin vadilere son derece ilginç bir coğrafyanın üstünde yer alıyor.

“ZAMAN YOLCUSU – TÜRKLERİN İZİNDE” bu gece saat 23:10’da NTV’de ekrana geliyor. Cumartesi günleri saat 19:10 belgeselin tekrar bölümleri yayınlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...