Ege'de deprem!

Ege Denizi'nde saat 12.25'te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yetkililerin 'büyük bir deprem' değerlendirmesinde bulunduğu sarsıntıda can kaybı yaşanmazken, 1'i ağır 266 kişi yaralandı.

ntv.com.tr 24.05.2014 - 00:00

Ege'de deprem!

Ege Denizi'nde deprem!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, Türkiye'nin batısındaki tüm illerde hissedilen depremin merkezi üssünü Gökçeada'nın 40 km batısı olarak saptadı.

Richter ölçeğine göre 6.5 büyüklüğündeki olan ve 12.25'te meydana gelen deprem, deniz tabanının 25 kilometre derinliğinde yaşandı.

Çanakkale, Edirne, İzmir, İstanbul, Manisa ve Balıkesir başta olmak üzere batıdaki tüm illerde hissedilen deprem paniğe neden oldu, vatandaşlar binaları boşaltarak sokaklara çıktı.

AFAD'DAN AÇIKLAMA
AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, depremden yaklaşık 3 saat sonra basın mensuplarının karşısına çıktı. "6.5'lik deprem büyük bir depremdir ve toplam 40 saniye sürdü" diyen Nurlu özetle şunları söyledi:

"Şiddet olarak Çanakkale'de 5, Gökçeada'da ise 7 şiddetinde hissedildi. 1'ğır 266 yaralımız var ve ağır yaralanma Balıkesir Edremit'te yaşandı. Yaralanmaların tümü panikten kaynaklı ve ağırlıklı olarak Çanakkale, Edirne ve Balıkesir'deki yaralanmalar ayakta tedavi ile giderildi. Büyük depremin ardından 70 artçı sarsıntı yaşandı. Bunların en büyüğü 5.3, en küçüğü ise 2.3 olarak saptandı. Artçılar devam edecektir..." NURLU'NUN BASIN TOPLANTISI

CAN KAYBI YOK, YARALANMALAR YAŞANDI
Depreme en yakın yerleşim yerlerinin Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Uğurlu, Şirinköy, Dereköy, Tepeköy ve Zeytinli olduğunu açıklanırken, depremin hissedildiği yerlerde vatandaşlar panik yaşadı.

Çanakklae
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, "Ulaştığımız bilgilere göre, il genelinde yıkılan yer yok. Çanakkale'ye bağlı ilçelerin kaymakamlarıyla görüştüm, sıkıntılı bir durum yok. Şimdi köylere bakıyoruz, helikopterle de havadan inceleme yapıyoruz" dedi.

Çanakkale

ÇanakkaleHükümet Konağı'nın bir bacasının yıkıldığı Lapseki'de, birinci kattaki evinin balkonundan atlayan bir kadınnın vücudunda kırıklar oluşurken, 10'dan fazla kişi tansiyon yükselmesi nedeniyle hastanelere başvurdu. Sinir krizi geçiren 12 kişi de tedavi altına alındı.

Bir caminin minaresinde hasar oluşurken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine ait binanın bacasından kopan parçalar, park halindeki bir araçta hasara yol açtı.

Kocaeli
Sarsıntı nedeniyle 1999 yılındaki Marmara Depremi'nde büyük kayıplar yaşanan Kocaeli'de vatandaşlar sokaklara döküldü. Depremin ardından iş merkezleri, dershaneler kısa sürede tahliye edilirken, deprem nedeniyle 112 Acil Servis, 155 Polis İmdat ve Alo İtfaiye 110'a herhangi bir ihbar gelmediği öğrenildi.

Yalova
Deprem, Yalova'da da hissedildi. Kentte sarsıntıyı hisseden vatandaşların çoğu, ev ve iş yerlerini terk ederek dışarıda beklemeye başladı. Çok sayıda dershanenin bulunduğu Gazipaşa Caddesi'nde öğrenciler, sokaklara döküldü. Panik yaşayan öğrencilerden kimileri ağlarken bazıları ise baygınlık geçirdi.

Yalova

Yalova

Balıkesir
Deprem nedeniyle Balıkesir'de pek çok vatandaş, ev ve iş yerlerini terk etti. Bazı dükkanların ise camları kırıldı. Kentte bazı iş yerlerinin camları kırıldı. Ayrıca cep telefonlarıyla iletişim, kesintiye uğradı.

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, "Edremit'te 3 vatandaşımız, balkondan atlamaları sonucu yaralandı. Hastanede tedavileri sürüyor. İkisinin durumu hafif, diğeri ciddiyetini koruyor" dedi.

Edirne
Edirne Valisi Hasan Duruer, deprem dolayısıyla herhangi bir can kaybı bulunmadığını ancak kentte iki kişinin yaralandığını söyledi. Duruer, Keşan ilçesinde bir vatandaşın balkondan atlayarak ayağını kırdığını bir vatandaşın da başına tuğla düştüğünü belirtti.

Bazı ağaçların devrilmesi sonucu ufak tefek hasarlar ulaştığını ancak önemli bir durum yaşanmadığını ifade eden Duruer, "İki yaralımız var. Yaralıların durumları iyi" diye konuştu.

Edirne

Edirne

Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman'ın son döneminde inşa edilen tarihi Ali Paşa Çarşısı'ndaki orta kapı girişinin üzerinde bulunan kubbede oluşan çatlak Ege Denizi'nde meydana gelen deprem nedeniyle derinleşti. Çatlak, depremdeki sarsıntı nedeniyle yaklaşık 35-40 santimetre genişledi.

Tekirdağ
Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, deprem dolayısıyla il ve ilçelerde can kaybı yaşanmadığını söyledi. Yerlikaya, iki vatandaşın heyecandan balkondan atlayarak yaralandığını belirtti.

Deprem dolayısıyla panik yaşandığını, ufak tefek çatı ve bacı çökmeleri olduğunu, bir caminin de minaresinin yıkıldığını ifade eden Yerlikaya, "İl ve ilçelerimizde can kaybı yok. AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Geçmiş olsun" diye konuştu.

İSTANBUL VALİSİ MUTLU
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan bir açıklama geldi.

Mutlu, şu bilgileri paylaştı: "İstanbul genelinde de özellikle Marmara Denizi kıyıları daha yoğun, kuzey ilçelerde daha az şiddette olmak üzere deprem hissedildi. Süratle bütün ilçelerden geri dönüşler aldık. Merkez üssüne daha yakın olduğu için Silivri ve Avcılar öncelikle olmak üzere 39 ilçe arandı ve herhangi bir olumsuzluk olmadığı bilgisine ulaşıldı.

İstanbul'da herhangi bir can ve mal kaybı yok. Bu bilgileri aldıktan sonra rahatladık. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Hayat normal devam ediyor. Halk, depremin ilk dakikalarında paniklese de şu anda ortam sakin. Hepimize geçmiş olsun. Allah bizleri deprem ve her türlü afetten korusun."

YUNANİSTAN VE BULGARİSTAN
Öte yandan 6,5 büyüklüğündeki deprem, Yunanistan'ın başkenti Atina ve Batı Trakya'da da hissedildi.

Yunanistan Ulusal Rasathanesi'nden yapılan açıklamada, Ege Denizi'nde Limni (Limnos) ile Semadirek (Samotraki) adaları arasında 12.25'te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Deprem nedeniyle özellikle Batı Trakya'daki Dedeağaç ve Gümülcine kentlerinde halkın caddelere çıktığı, kısa süreli elektrik kesintisi yaşandığı ifade edildi. Yetkililer, Yunanistan'da ilk belirlemelere göre depremin herhangi bir hasara yol açmadığını belirtti.

Ayrıca deprem Bulgaristan'ın başkenti Sofya ile Varna, Vidin, Dobriç, Filibe, Smolyan ve diğer şehirlerde de hissedildi. Bulgaristan Ulusal Radyosu, yaklaşık 30 saniye süren sarsıntının Yambol kentinde paniğe neden olduğunu, halkın evlerinden dışarı çıktığını bildirdi. İlk belirlemelere göre deprem Bulgaristan'da herhangi bir hasara yol açmadı.

Sayfa Yükleniyor...