İlişkili Haberler

Ege Denizi’nde Türk bandıralı yük gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmasıyla sonuçlanan istihbaratın ABD'den geldiği iddia edildi.

İskenderun’dan aldığı yükle İzmit Körfezi’ne doğru seyreden 4300 DWT taşıma kapasitesine sahip ACT isimli Türk bayraklı kuruyük gemisine, 3 Temmuz 2017’de Yunan Sahil Güvenlik botları Rodos Adası açıklarında ateş açılmıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk gemisi uyuşturucu taşıyor" ihbarı üzerine gemiye müdahale edilmek istendiği iddia edilmişti.

Habertürk gazetesinde yer alan bir habere göre, Türkiye olay üzerine Yunanistan’a nota vererek bilgi istedi.

Yunanistan, "Kuruyük gemisinde uyuşturucu taşındığı yönünde ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’nin (DEA) istihbarat verdiğini, geminin durdurularak aranmak istendiğini, uyarıları reddetmesi üzerine de prosedür uyarınca geminin güvenli yerlerine ateş açıldığını" bilgisini Türkiye ile paylaştı.

UYUŞTURUCUYA RASTLANMADI

Ancak Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin kontrolünde Marmaris Limanı’na çekilen gemide yapılan detaylı aramada bu yönde bir bulguya rastlanmadı.

AÇIKLAMA İSTENDİ

Türkiye, krize neden olan istihbaratı verdiği belirlenen DEA’nın, Ankara ve İstanbul’daki ofislerindeki yetkilileri çağırarak istihbaratın kaynağını sordu. DEA yetkilileri önce istihbaratın kaynağının kendileri olmadığını savundu.

Türkiye, “O zaman gerekli açıklamaları yapın” uyarısında bulundu. DEA yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapacaklarını belirtti, ancak aradan iki hafta geçmesine rağmen bir açıklama gelmedi. Türkiye, bu arada Yunanistan’a istihbaratın DEA’dan verildiğini bir kez daha teyit etti.

Tartışmalı istihbarat, Türkiye ile Yunanistan’ı karşı karşıya getirdi.