Ege'nin iki yakasından barışa kulaç

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Muğla'nın Datça ilçesi ve Yunanistan'ın Sömbeki Adası arasında yaklaşık 4,5 mil kulaç atan Türk ve Yunanlı yüzücüler, denizde buluşarak barış çemberi oluşturdu.

Dünya Barış Günü'nde, dünyaya dostluk mesajı vermek amacıyla Datça ve Sömbeki (Simi) belediyelerince ortak bir etkinlik düzenlendi.

17 Türk yüzücü sabah 08.30'da Datça Limanından denize atlayarak yüzmeye başlarken, aynı anda Sömbeki'den denize giren 8 Yunan yüzücü de Türk karasularına doğru kulaç attı.

Yunan karasularında karşılaşan iki ülkenin yüzücüleri, ''barış çemberi'' oluşturdu. Karşılıklı Türk ve Yunan bayrakları açan yüzücüler, daha sonra bu bayrakları birbirlerine hediye etti.

Etkinlikte Yunan Sahil Güvenlik botu da çevrede güvenlik tedbiri aldı.

Etkinliğe katılan Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, ''İki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek ve sporun barışa olan katkısını göstermek amacıyla bu etkinliği düzenledik. Umarız, Türk-Yunan halkının dostluğuna ve dünya barışına katkımız olur'' dedi.

Bu arada, geçen yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Bodrum açıklarındaki Kargı Adası'ndan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na yüzen 14 yaşındaki Buse Melis İşçimen'de Türk yüzücüler arasında yer aldı.

Öte yandan, yarın Datça'daki ''1 Eylül Dünya Barış Günü'' kutlamalarına Yunanlı bir heyetin de katılacağı bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...