'Eğitilenler IŞİD için savaşıyor'

MYK toplantısı sırasında açıklama yapan CHP Sözcüsü Haluk Koç, Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine yönelik eleştirilerde bulundu. Türkiye'nin bunu daha önce de yaptığını söyleyen Koç, "Eğittikleriniz IŞİD'e insan malzemesi oldu" dedi.

Haberler 15.10.2014 - 18:32

'Eğitilenler IŞİD için savaşıyor'

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı devam ederken CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, açıklamalarda bulundu.

Suriye'deki ılımlı muhaliflerin, rejime karşı 'de eğitilmesi konusundaki açıklamalara değinen Koç, "Siz bunu yapıyordunuz zaten, bunlarda belgelendi. Milletvekillerimiz Hatay'daki kamplara gitti, sokmadınız. Orada ne idüğü belirsiz bir takım insanların sizin eğitiminizden geçtiği, silahlandırılıp Suriye'ye gönderildiği bütün dünya alem tarafından biliyor. Şimdi bunu uluslararası bir koalisyon projesi olarak üstleniyorsunuz" dedi.

"Kim bu ılımlı muhalifler?" diye soran Koç, şöyle devam etti:

"Bir şekilde o eğittikleriniz daha sonra IŞİD'e insan malzemesi oldu, şimdi de aynısı olacak. IŞİD'e terörist malzemesi yetiştirmek için Türkiye laboratuvar olarak kullanılacak. Böyle bir söz vermeyi nasıl göze alabiliyorlar, hayret etmek gerekiyor.

Hangi uluslararası hukuk komşu ülkelerle savaşmak için kendi topraklarında adam eğitme ve onu silahlandırma yetkisi veriyor sana Türkiye'nin bölgedeki çatışmalara doğrudan veya dolaylı yardımda bulunmasının ülkemize yönelik terör saldırısı riskini artırdığı açıktır. Türkiye'yi çeşitli terör eylemlerinin hedefi haline getiriyorsunuz."

'12 EYLÜL DÜZENLEMESİ'
Koç, Meclis'e sunulan "yeni yargı paketi" ile Meclis gündemine gelmesi beklenen "yeni güvenlik paketi"ni de eleştirdi. Söz konusu paketlerde emniyet güçlerinin yetkilerinin artırılması ve ceza kanunundaki bazı değişikliklerle ilgili oldukça önemli teklifler olduğunu aktaran Koç, "Bir panik yasası ile 12 Eylül'ü anımsatan yasa düzenlemesiyle karşı karşıya Türkiye" açıklamasını yaptı.

Koç, hükümetin Türkiye'yi uçurama götürmesinin an meselesi olduğunu da iddia ederek, şöyle devam etti:

"Baktığınız zaman özüne, 12 Eylül'ü aratmayan bir takım yaptırımlar getiriyor. Son yaşanan kışkırtma provokasyonlar gerekçe gösterilerek, en temel demokratik haklar, kişisel özgürlükler hepsi kelepçelenmek isteniyor. Bir devlet kelepçesi takılmak isteniyor. Neye Bireysel hak ve özgürlüklere. Telefon dinlemeleri, önleyici gözaltına alma kavramı veya gözaltında tutma yetkisi, bir takım katalog suçlar imal edilmesi... Bütün bunlar kabul edilmesi mümkün olmayan uygulamalar, teklifler. 'Alman modeli böyle, İngiliz modeli böyle.' Senin amacın ne kardeşim Almanya'da böyle değil çarpıtma. Girdiğin baskı, polis devleti oluşturma yolunda hiç kendine kalkan arama. Orada sicilli, takip edilen radikal terör örgütlerinin, eylem ve hareket kabiliyetini takip etme adına alınan bir takım düzenlemeler var. Toplumun tümünü kapsayan, kişisel hak ve özgürlüklere tecavüz eden, bir devlet polisi yaratmaya dönük bir yasal düzenleme bu ülkelerde yok. AB müktesebatında da yok. CHP olarak, 'faşizme çeyrek kala' uygulamalarına karşı, hem siyasi hem hukuki mücadelemizi vermeye devam edeceğiz."

Sayfa Yükleniyor...