NTV

Egzersiz hakkında gerçekler

Türkiye

Spor, mutlu ve sağlıklı hayatın sırrı. Peki bu ne kadar doğru? ‘Herkese tek beden’ yaklaşımı aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için en iyi öneri mi? 'Egzersiz Hakkında Gerçekler' 16 Haziran Cumartesi günü saat 21:00'de NTV Belgesel Kuşağı'nda.

Koşu, yüzme, bisiklet... Bize söylenen “Hangisini seçerseniz seçin, yeter ki egzersiz yapın!” Çünkü spor, mutlu ve sağlıklı hayatın sırrı. Peki bu ne kadar doğru? ‘Herkese tek beden’ yaklaşımı aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için en iyi öneri mi?

BBC yapımı belgeselde, bilim adamlarının insan genetiği ve beyni üzerinde yaptıkları çalışmalarla sporun vücudumuza aslında neler yaptığı ve neden her insanda aynı etkiyi yaratmadığına dair ulaştıkları yeni sonuçlar ekrana geliyor.

Haftada altı dakikalık bir egzersiz, sizi kalp hastalıklarından ve diyabetten koruyabilir mi? Sabahları neden spor yapılmamalı? Pancar suyu içmek egzersiz süresini uzatabilir mi? Neden nüfusun yüzde 20’si sağlıklı bir hayat sürdüğü halde egzersizin olumsuz etkilerine maruz kalıyor?

Gazeteci Michael Mosley, egzersize verdiğimiz farklı tepkileri açıklayabilmek için genler ve çevre arasındaki karmaşık etkileşimi bizzat inceliyor. Ayrıca, egzersizden en iyi biçimde yararlanabilmek için doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde yapmamız gerektiğini öğreniyor.

'The Truth About Exercise' 16 Haziran Cumartesi günü saat 21:00'de NTV Belgesel Kuşağı'nda.