Ejder fırlatıldı

Amerikan havacılık şirketi SpaceX'in uzaya gidip gelebilecek ilk özel teşebbüse ait uzay kapsülü Türkiye saatiyle 17:43'te başarıyla fırlatıldı.

07.12.2010 - 17:07

Ejder fırlatıldı

Nasa'nın uzaya ulaşımını özel sektöre devretme programı çerçevesinde Dragon kapsülünü yörüngeye taşıyacak Falcon 9 füzesi saat 17:43'te uzaya gönderildi.

Füzenin gövdesindeki bir kaynakta tespit edilen çatlak nedeniyle dün gerçekleşmesi planlanan fırlatma bugüne ertelenmişti.

İlk deneme uçuşunda astronot taşımayan Dragon kapsülü, normal uçuşlarında yörüngeye 7 kişi ve malzemeyi götürebilecek ve 4 veya 5 saat sonrasında Pasifik Okyanusu'na iniş yapabilecek.

Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılacak olan kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) astronotlara ikmal sağlanmasında kullanılacak.

NASA'nın COTS 1 adlı programı çerçevesinde uzaya gönderilen uzay aracı, ilk ticari kapsül olma niteliğini taşıyor.

Bu, kapsülün deneme amaçlı yapılacak olan üç yolculuğundan ilki. Bu üç seyahat, fırlatma sistemi ve kapsülün bir bütün içinde yörüngede çalışma, atmosfere geri dönme, iniş ve Pasifik Okyanusu'na iniş kapasitelerini göstermeyi amaçlıyor.

Nasa, COTS programı çerçevesinde, UUİ'ye 2016'ya kadaren az 20 ton malzeme taşıyabilecek 12 kapsül sağlaması için Aralık 2008'de SpaceX ile 1,6 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Nasa ayrıca, Orbital Space Corporation şirketine, ilk uçuşunu 2011'de yapacak Taruus 2 füzesiyle 8 fırlatma yapması için de sipariş vermiş ve bu alışverişin mali tutarı da 1,9 milyar doları bulmuştu. NASA'nın kendine ait üç mekiği ise, gelecek yıl servis dışı kalacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...