Muhallebi
Pürüzsüz kolay yutulan yapısıyla muhallebi bebekler için kolay bir başlangıç sağlayabiliyor. Ancak uyaralım muhallebi yaparken de dikkat etmemiz gereken kurallar var. Muhallebi yapımında inek sütü kullanımı artık tartışmalı bir konu. Bebeklerin ilk 6 aydan sonra tahıla da ihtiyacı vardır. Gurme Bebek, besleyici değeri zayıf mısır ya da rafine pirinç unundan yapılmış muhallebi yerine, tam yulaf unundan muhallebiyi tavsiye ediyor.

Sebze Püresi/Çorbası

Muhallebiyle ek gıdaya geçiş alışkanlığı günümüzde yavaş yavaş değişiyor. Birçok çocuk doktoru artık bebeklere verilecek ilk katı besinin olarak sebze püresini öneriyor. Kalorili fakat pek fazla besleyici özelliği olmayan muhallebinin yerine sebze püresini tercih edebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt ideal bir ilk besin olabilir. Sütün aksine yoğurdu 4/6 aydan itibaren bebeğinize rahatlıkla verebilirsiniz. Yoğurt sütten farklı olarak sindirim sorunu yaratmıyor. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yoğurdun faydaları saymakla bitmez.

Meyve Püresi

Vitamin deposu meyveleri ilk ek gıda olarak bebeğiniz afiyetle yiyebilir, ama her meyveyi değil. Birinci aşama meyvelerden başlamanız gerektiğini unutmayın. Bazı meyveleri belirli aylardan önce bebeğinize vermeniz uygun değildir. Üç gün bekleme kuralı kuşkusuz burada da geçerli. Püredeki meyve çeşidini arttırmak için acele etmeyin. Malum meyveler tatlı. Bu nedenle bebeğiniz meyve püresine bayılabilir! İlk yediği yiyecek muz ya da şeftali olursa, daha sonra brokoliyi kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz.

Kaynak:http://www.gurmebebek.com/ek-gidaya-gecis-hakkinda-hersey-40763