Fransa Tarım Bakanlığı tarafından 1883 yılından bu yana verilen ''Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı''na (Chevalier dans I'Ordre du Merite Agricole) bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker layık görüldü.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tarım alanında emeği geçenlerin çabalarını artırmak ve bu yöndeki çalışmaları ödüllendirmek amacıyla 129 yıldır uygulanan Şövalye Liyakat Nişanı, üretime katkı sunanlara veriliyor.

Dönemin Tarım Bakanı Jules Meline tarafından, milli servetin önemli bir parçası olan tarım alanında verilen hizmetlerin altını çizmek amacıyla başlatılan uygulama kapsamında verilen nişan, 129 yıldır Türkiye'ye ilk kez veriliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı'na 2011 yılında düzenlenen G20 Bakanlar Toplantısı'nda önemli kararların alınmasında oynadığı etkin rol nedeniyle layık görüldü.

Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'e Fransa'nın başkenti Paris'te, 7 Aralık'ta düzenlenecek törenle Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll tarafından verilecek.

Liyakat Nişanı için Paris'e gidecek olan Türk heyeti ile Fransa Tarım Bakanlığı arasında Türkiye-Fransa Tarım Yürütme Komite Toplantısı yapılacak.

Bakan Eker ile Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll arasında iki bakanlık ilişkilerin geliştirilmesi amaçlayan iyi niyet beyanı da imzalanacak.