Güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda, çemberin kutuplardan geçtiği an olarak adlandırılan 23 Eylül tarihli Sonbahar Ekinoksu, bugünden itibaren burçlar üzerinde etkisini gösterecek.

Ekinoksun, astrolojik olarak burçlar üzerindeki etkisine değinen Astrolog Dinçer Güner, Güneş’in hangi burçlarla, hangi ekinoks dönemine girdiğini anlattı: ve “Güneş’in Koç burcuna girmesiyle ilkbahar ekinoksu, Yengeç burcuna girmesiyle yaz ekinoksu, Terazi burcuna girmesiyle sonbahar ve Oğlak burcuna girmesiyle de kış ekinoksu başlamış olur” dedi.

TERAZİ, AKREP VE YAY DÖNEMİ
Güner, ekinoks döneminin eğitimden uluslararası diplomasiye kadar olan etkisinden bahsetti. Güner, 23 Eylül Ekinoks tarihiyle birlikte Terazi, Akrep ve Yay burçlarının dönemine giriş yapıyoruz. Terazi dönemine değinecek olursak, mevsimsel geçişin yaşandığı, sonbahara hazırlığın başlandığı dönem olarak tanım yapabiliriz” ifadesini kullandı.

Terazi hava grubu olan Terazi burcunda ilk değişimin havada meydana geldiğini belirten Dinçer, “Terletici Aslan döneminin yaz sıcağı, yerini ılık sonbahara bırakır ve yeni bir mevsimsel süreç başlar” açıklmasını yaptı.

Ekinoks dönemlerine özel olarak İngress haritalar oluşturduklarını ifade eden Dinçer, şöyle devam etti: “Sonbahar ekinoksunda olduğumuzdan, Güneş’in 0 derece Terazi burcuna geçişiyle ilgili bir Terazi İngress harita oluştururuz. Bu haritalar bize, başka ülkelerle ilişkiler ve kendi aramızdaki ilişkiler, sigorta, ölüm ve vergiler, din, yüksek öğretim, politika, adalet ve yasal konular hakkında bilgi verir.”

KOÇ BURCUNDA AY TUTULMASI
“Ekinoksların burçlar üzerinde doğrudan etki oluşturduğunu söyleyemeyiz” diyen Dinçer, ekinoks döneminin, 19 Ekim’de Koç burcunda yaşanacak Ay tutulması açısından önemli olacağını vurguladı.

Güner, “Bu ekinoksta kısacası bir tane tutulma yaşayacağız. Koç burcundaki bu tutulma çok önemli. Amerika-Suriye arasındaki gerginlikle, Türkiye’nin ve Rusya’nın da dahil olduğu bir süreç var. Koç burcundaki bu tutulma şuan sakinleşen ortamı yeniden tetikleyecek. Kısacası bu ekinoks siyasi alanda biraz zorlu geçebilir” dedi.

Tutulmaların burçlar üzerindeki etkisine şuradan ulaşabilirsiniz: http://solarlunarx.blogspot.com/2013/09/19-ekim-koc-burcunda-ay-tutulmas-ve.html