Eko Tasarım Buluşması programı

15-29 Mayıs 2009 tarihlerinde ITU Taşkışla’da Eko Tasarım Buluşması hayata geçiyor. Eko Tasarım Buluşması Türkiye’de hem eğitimde hem de profesyonel alanda ekolojik tasarım yaklaşımlarının ve uygulamalarının paylaşılacağı ilk geniş kapsamlı platform olma özelliğini taşıyor.

14.05.2009 - 12:02

EKO TASARIM BULUŞMASI
Atölye Çalışmaları Programı

1- Eylem olarak ekoloji

Yürütücüler: Yelta Köm (YTÜ), Ege Özgirin (İTÜ), Erdem Tüzün (İTÜ)
Süre: 17-29 Mayıs 2009
Katılımcı limiti: 25 kişi

1.aşama
Gerçek anlamlarından soyutlayarak, sahte bir ideoloji, müstakil bir tasarım ve tüketim odaklı bir ekonominin yeşil renkli etiketi haline getirdiğimiz 'ekoloji' kavramını, giderek daha yakın hale gelen olumsuz gerçekler karşısında yaratılması gereken bir bilinç olarak algılamak.
2. aşama
Ekolojik bilinci sokaktaki insana aşılamak için, yeni iletişim yöntemleri geliştirme, gerilla taktikleri, ürünler tasarlama vb. Atölyenin genel amacı, katılımcıların gruplar halinde bir sonuç ürün çıkarması. Bu sonuç ürün obje, kampanya, film, eylem ve çeşitleri olabilir.  Atölye süreci çeşitli sunumlarla, beyin fırtınalarıyla gerçekleşecek ve projelerin çoğu mümkün olduğu sürece 1e1 gerçekleştirilecektir.
2-Kenti Geri Kazanım Atölye Çalışması
Yürütücüler: Dr. Çiğdem Eren (İTÜ), Yeşil Sanatçı Serap Başol, danışman: Dr. Turgut Saner Süre: 17-29 Mayıs 2009
Seçilen bölge:Tarihi yarımada
Katılımcı limiti: 20 kişi
Bu proje çalışmasında önerilen; kent haritası içinde yer alan geçmişe ait atıl/atık/artık alanları yeni eklerle kente yeniden kazandırmaktır. Amacı;  Kentin tarihine ilişkin farkındalık geliştirmek, kent içinde dışlanmış, unutulmuş, kullanılmayan atıl hale gelmiş, geçmişe ait izleri/alan/mekanları ortaya çıkarmak, Görmemezlikten gelinen yitik/kayıp/çökmüş alanların öykülerine duyarlılık geliştirmek, zihinsel ve fiziksel geri kazanımlarını sağlamak, proje önerilerini kamuya sunmaktır.
Öğrenciler/sanatçılar seçilmiş mekanların hikayelerini araştırır ve künyelerini oluştururlar. Pafta, fotoğraf ve maketler eşliğinde sunumlarını yaparlar.
3- Eko yüzey
Yürütücüler: Yasemin Eren (Robert Kolej), Yasemin Löşer (İTÜ),  Ecehan Esra Top (İTÜ), S. Zeynep Bacinoğlu (İTÜ)
Yer: 3407 numaralı proje odası
Süre: 3 gün, 11:00- 17:00 saatleri arası
17 Mayıs-Pazar: Tanışma bilgi verme tartışma
23 Mayıs- Cumartesi: Atölye çalışması
EKO TASARIM BULUŞMASI
1. OTURUM (katılım ücretsizdir)

Katılım limiti: 30 kişi


Önceden biriktirilmiş kullanım sonrası malzemeleri tekrar değerlendirilerek çok amaçlı yüzeyler tasarlanması. Bu atölye çalışmasına öncelikle lise öğrencileri kabul edilecektir.

4- Dönüşüm Atölyesi
Yürütücüler: Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, Lale Çavuldur (Işık Üniversitesi)
süre: 3 gün (başlangıç: 17 Mayıs Pazar, bitiş: 19 Mayıs Salı)
Katılım limiti: en fazla 15 öğrenci
Kağıt hamuru ile ev objeleri tasarlanacak. Kendi malzemesini kendi üretmek bir tasarımcı için büyük bir zevktir. “Çöp” diye atılan tonlarca kağıt ve karton ekolojik bakış açısına sahip birey için değerli bir malzemedir. Atık kağıtları suyla yumuşatıp, parçalayarak elde ettiğimiz kağıt hamuru ahşabın yapısal özelliklerine sahip ve kil kadar yumuşak ve yaratıcılığa açıktır. “Çöp” hakkındaki algı değişimini sağlayan, değersizi değerli kılan ve dönüştürme alışkanlığını kazandıran atölye çalışmasında farklı bir üretim pratiği kazanabiliriz.

5- Kentinden Ekoloji

Yürütücüler : Didem Sağlam (İTÜ), Halidun Şenkal (İTÜ), Tutku Sevinç (İTÜ)
Süre: 18-21 Mayıs tarihlerinde
Katılım limiti: 14 kişi
Program:
18 Mayıs Pazartesi-  Özet Konuşma, Kentte Gözlem-Belge Toplama, Toplanıp Tartışma
19 Mayıs Salı- Serbest ara zaman- kişi veya grupların kararlaştırdıkları şeylerin kente uygulanması
20 Mayıs Çarşamba -  Yapılan işlerin toplu tartışılması
21 Mayıs Perşembe -  Sunumların Hazırlanması

Ekoloji’nin görünmez dev çemberinden alınan kısmi kesitlerin kent içine yerleştirilmesi / kentin içinden çıkarılması.Ekoloji: Canlıların hem kendi aralarındaki hem de çevreleriyle olan ilişkilerini tek tek veya birlikte inceleyen bilim dalı.


6-Atık sanat tasarım atölyesi
Yürütücüler: Yeşil Sanatçı Serap Başol, RAMAK grubu
Süre: 27-28 Mayıs 2009 (11:00-13:00 saatleri arası)
Katılım limiti: 20 kişi

Bu grup çalışması, tek başına bize çok fazla anlam ifade etmeyen küçük atık malzemelerin katılımcılar tarafından bir araya getirilip anlamlı bir bütünü oluşturması sürecini kapsayacaktır. Bu süreçte malzemelerin bir araya gelerek büyümesi ve tek bir bütün oluşturması, insanların bir araya gelerek, birlikteliğin gücüyle büyük bir bütün oluşturmasını sembolize edecektir. Katılımcılarda, atık malzemenin yeniden sanatsal bir yapıt olarak üretilmesi bilincini kazandırmasının yanı sıra; kendini ifade etme, diyalog, uzlaşma, karar verme, yönlendirme, yönlendirilme gibi kendi başına bir paylaşımın ve değişimin deneyimlenmesini amaçlamaktadır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...