Başbakan Yıldırım: Siber güvenlik eşittir ulusal güvenlik

Siber tehditlere yönelik önlemlerin "gecikmesiz" alınması gerektiğini söyleyen Yıldırım, bu alandaki açıklara dikkat çekti. Yıldırım, "Siber güvenlik eşittir ulusal güvenlik" ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 29.11.2017 - 12:44 | Son Güncelleme : 29.11.2017 - 13:21

binali-yıldırım.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'daki "Netaş 50. Yıl Etkinliği"nde konuştu.

Yıldırım'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"Teknoloji olmadan günlük hayatımızı bile devam ettirmemiz zorlaşıyor. Buna yeni nesil sanayi devrimi diyoruz. Gelecekte vücudumuza yerleştirilmiş sensörler olacak, sağlık durumumuza ilişkin bilgi toplayacak. Elektrikli araçlar hayatımıza girdi, yakında sürücüsüz araçlar devri başlayacak. Araçların yanı sıra yollar da akıllanıyor.

2023 hedeflerine ulaşmak için ekonomik kalkınma hamlesini gerçekleştirmemiz şart. En çok bilgi ve iletişim teknolojileri alanına yoğunlaşmalıyız. Bilgi tabanlı kalkınma modelini izlemek mecburiyetindeyiz. Bilgi teknolojileri alanına yoğunlaşmalıyız. Büyüme hamlemizi daha çok akıl teriyle gerçekleştirebiliriz.

Haberleşme ve iletişime yönelik yatırımlara hazılı bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. 5G teknolojisine doğru ilerliyoruz. Etkin e-devlet ile insanımızın yaşam kalitesini yükseltiyoruz. Birinci önceliğimiz yerli teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünler geliştirmek.

Yasal düzenlemelerle bilgi teknolojileri alanındaki sıkıntıları aştık. Şimdi önümüzde uzay kanunu var. Yerli yazılım geliştirme platformuna muhakkak sahip olmamız lazım. Bunu yapamazsak, gerçek anlamda teknolojiye, bilgiye sahip olamayız, bilgiyi başkalarının kullanımına, istifadesine sunma imkanımız olmaz. Bundan sonraki öncelikli hedeflerimizin başında bu platformların geliştirilmesi olacak. Ülkemizi uluslararası internet trafiğinin geçiş ve dağıtım merkezi haline getireceğiz.

Türkiye'yi dijital dünyanın metropolleri arasına getirmeye başladık. İşimiz bununla sınırlı mı? Asıl mesele şimdi başlıyor. Artık siber saldırılar, siber güvenlik bir şirketi durdurmakta bir firmanın olduğu gibi bir ülkenin güvenliğini de tehdit etmektedir.

Siber güvenlik önlemlerimizi ve kişisel verilerimizin mahremiyetini sağlayacak önlemleri gecikmesiz almamız gerekiyor. Bu artık ulusal güvenliğimizin değişmez ve önemli bir unsuru haline geliyor. Siber güvenlik eşittir ulusal güvenlik. Bu konudaki açığımızı tamamlamak mecburiyetindeyiz. Yapılacak çok işimiz var. Gelecek 5 yılda on binlerce siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız olacak.

Siber suçlarla daha etkin mücadele etmek büyün bir veri analiz alt yapısının oluşturulması ile mümkün, bunun da kararını verdik. Çin ile ülkemiz arasında daha kapsamlı bir demiryolu projesini gerçekleştirmek hedefindeyiz. Çalışmalarımız devam ediyor. Umarım her ik iülkeyi de tatmin edecek noktaya geliriz."

Sayfa Yükleniyor...