Ekonomik kriz çevrimiçi suçları arttırdı

ABD otoriteleri, İnternet üzerinden gerçekleşen suçların geçtiğimiz yıl boyunca %33 oranında arttığını açıkladı.

31.03.2009 - 12:33

Ekonomik kriz çevrimiçi suçları arttırdı

ABD'nin İnternet Dolandırıcık Suçları birimi, çevrimiçi gerçekleşen suçların 2008 yılı boyunca %33 oranında arttığını bildirdi. Federal otoriteler, son üç yılda ilk defa suç oranında gözle görülür bir artış olduğunu kaydetti.

FBI tarafından yayınlanan rapora göre, 2008 yılı boyunca çevrimiçi suçlar nedeniyle yaşanan mali kayıp 264 milyon dolarla rekor kırdı.

Çevrimiçi saldırıların daha çok Kanada, İngiltere, ABD, Nijerya ve Çin kaynaklı olduğunu belirten federal yetkililer, saldırıların 2009 yılında Ocak-Mart ayları arasında neredeyse %50 oranında artmış olduğunu belirtti.

"2009 yılının çevrimiçi ortamda oldukça suç dolu geçeceğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuşan FBI raporunun yazarı John Kane, geçtiğimiz yılın kayıbının 239.1 milyon dolar olduğunu, aradaki bu farkın ise ekonomik krizin "bilgisayar dehalarını" daha çok çevrimiçi suça yönelmesi nedeniyle gerçekleştiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Raporda, 2008 yılında en sık görülen dolandırıcılık faaliyetinin yalancı ürün satış sitelerinden satılan ürünlerin gönderilmemesi olarak gerçekleştiği ifade ediliyor. Listenin devamında açık arttırma sitelerinde yapılan dolandırıcılık eylemleri, kredi kartı dolandırıcıkları ve yatırım adı altında yapılan dolandırıcılıklar sıralanıyor.

ABD'nin yetkili kurumlarına yapılan dolandırıcılık şikayetlerinin 275 bin 284 adedinden 72 bin 940'ı ABD yasalarına göre federal ajanslar tarafından incelendi. Bu rakamın 2009 yılı içinde artması bekleniyor çünkü daha şimdiden 40 bin başvuru federal ajanslar tarafından incelenmeye alınmış.

Geçtiğimiz yıl yapılan şikayetlerin %66'sı ABD, %11'i İngiltere, %7.5'i Nijerya, %3'ünün Kanada, %1.6'sının da Çin kaynaklı olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...