Ekranların büyükler için yapılan ilk animasyonu başladı

Fırıldak Ailesi’nin üyelerini hep beraber tanıyalım

12.02.2013 - 11:35

Ekranların büyükler için yapılan ilk animasyonu başladı

Merakla beklenen Fırıldak Ailesi yayın hayatına dün akşam merhaba dedi. Senaryosu ve proje dramaturgisi Çoşkun Irmak’a ait olan Fırıldak Ailesi’ne ünlü karikatürist Varol Yaşaroğlu hayat veriyor.

SIRADAN VE ORTA SINIF BİR AİLE
Sıradan ve küçük çıkarları için her şeyi yapabilecek olan orta sınıf bir ailenin hikâyesinin anlatıldığı çizgi dizide, aile karakterleri tam olarak: “Dünya dursa da onlar döner…” dedirtiyor.

Başı beladan çıkmayan Baba Sabri, evdeki denge unsuru Anne Yıldız, aklı havada oğulları Zeki, hayalperest kızları Afet ve daha yeni konuşmaya başlayan bebek Tosun’un komik hikayeleri anneanne Dürdane’nin akıl almaz halleriyle daha da komik bir hale geliyor.

KİM KİMDİR?

SABRİ FIRILDAK: Baba. Özel bir şirkette çalışıyor. Nitelikli bir işi yok. Futbola düşkün. Olayları fazla derinliğine irdelemeden, magazin boyutunda ve genel geçer, ortalama değer yargıları çerçevesinde ele alıyor. Aile içindeki konumu ve ev içi yaşama alışkanlıkları da bu şekilde.

YILDIZ FIRILDAK: Anne. Ev kadını. Çocuklarına ve kocasına bakmak, ev işleri gibi rutin bir çerçeve içinde yaşıyor. Televizyon dizilerine, magazine meraklı.

ZEKİ FIRILDAK: Sabri ve Yıldız’ın oğulları. Liseye gidiyor. Aklı havada, derinliksiz, haylaz bir çocuk.

AFET FIRILDAK: Sabri ve Yıldız’ın kızları. Zeki’yle aynı liseye gidiyor. Fettan, haylaz, kurnaz, açıkgöz biri.

TOSUN FIRILDAK: Sabri ve Yıldız’ın bebekleri. Daha konuşamıyor. Tek tük sözcükler mırıldanıyor. Sözcüğün son hecesini başta söylemek gibi bir alışkanlığı var. (Örn; “Hayır” sözcüğünü, “Yır-Ha” şeklinde söylüyor.)     

DÜRDANE: Yıldız’ın annesi. Evin içinde gizil bir otorite ve bu anlamda Sabri’yle arasında örtülü bir iktidar mücadelesi var. Yer yer, patavatsızlık düzeyinde dobra, açık sözlü. Yeri geldiğinde sessiz, politik davranabilen biri. Sinirlendiği zaman gözü dönüyor ve şiddet uygulayabiliyor. Bu tarz sinir krizleri öncesi, hâkim olamadığı bir titreme nöbetine giriyor. Bu durum, çevresindekiler için sinir patlamasının geldiğine dair bir sinyal niteliğinde. Fark eden, yanından kaçıyor. Kaçamayan, başına gelebileceklere katlanmak zorunda.

Ayrıca, Yıldız’ın fettan kızkardeşi, Sabri’nin üçkağıtçı erkek kardeşi, sinema ve televizyon aktristi olan Teyze, Sabri’nin acımasız, yalancı, kendini beğenmiş ve çıkarcı Patronu, Mahallenin esnafları, vs. gibi pek çok yan karakter de olacak.

Ekranların büyükler için yapılan ilk animasyon projesi 25 dakikalık bir süreyle ekrana geliyor.
Dün akşam  yayınlanan ilk bölümünde neler olduğunu merak ediyorsanız hemen izleyin.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...