İlişkili Haberler

İstanbul’un Maltepe ilçesinde oyların yeniden sayımı devam ederken, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’dan yeni açıklamalar geldi.

Büyükçekece’de polisin evlere giderek adres kontrolü yapmasına bir kez daha tepki gösteren İmamoğlu, “Böyle bir uygulama Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez yaşanıyor. YSK’nın açıkladığı listeler üzerinden hiçbir iddiada bulunulamaz. Orada bazı kişilerin suçları varsa, gereğini yapılır. Büyükçekmece halkı rahatsız. Üzülüyorum, buna son verin. Orada aday olan ismin yakınlarının adres tespiti var. Yazıktır, günahtır. Seçime şaibe katıp insanları rencide etmeyin” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun tarihi bir görev yaptığını dile getiren Ekrem İmamoğlu,şu ifadeleri kullandı:

“YSK seçimlerin meşruluğunu, demokrasinin devamlılığını sağlayacak kurumdur. Toplumun sağduyusunu yoksaymadan kararınızı vererek toplumu rahatlatmalısınız. YSK kararınızı verin, işimize başlayalım. Lütfen kararınızı verin, seçimin meşruluğunu tartıştırmayın. Tarihi vazifenizi yerine getirin.”

"YSK'DAN KARARLI DURUŞ BEKLİYORUZ"

İmamaoğlu, Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camisi'nde cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Maltepe’de yeniden sayımın geciktirildiği yönündeki iddiaların üzücü olduğunu dile getiren İmamoğlu, şöyle konuştu:

“YSK’dan son derece kararlı bir duruş bekliyoruz. Büyükçekmece’deki durum trajikomik. Herhalde akıl tutulması yaşıyorlar. Her gün yeni bir şey uydurarak, yalan ve iftira üzerine kurarak gündeme taşınmasını üzülerek takip ediyorum.

İstanbul'un kaybedecek ya da bekletilecek tek bir günü bile yok. Koca bir şehir, 16 milyon insan hizmet bekliyor. Şu anda süreç o kadar sürüncemede ve belirsiz işletilmeye çalışılıyor ki gerçekten şehir buna üzülüyor. Maltepe’deki sayım neden bitirilmek istenmiyor, niyetiniz ne? İstanbul’u sıkıntıya sokmasınlar, Türkiye’yi yormasınlar. Türkiye’yi dünyaya mahcup etmesinler, Türkiye’yi rezil etmesinler. Kimse mülkünün başında oturmuyor, bizler emanetçiyiz.”

"NEYİ YAKALAMAYA ÇALIŞIYORLAR?"

İmamoğlu, "Varsayalım ki Başakşehir'den, varsayalım değil, var. 150-200 kişi gelmiş. Başakşehir'de de olsa büyükşehre oy kullanacaktı, Büyükçekmece'de de. Ya da Üsküdar'da veya Fatih'te. Yine orada da olsa büyükşehre oy kullanacaktı. Neyi yakalamaya çalışıyorlar?" dedi. 

Yüksek Seçim Kurulu’na yönelik çağrısını yineleyen İmamoğlu, “Büyükçekmece ile birleştirme kararı yanlış. Buradan bir şey aranıyorsa yazık. YSK demokrasi adına büyük bir vazife üstlenmiştir. Artık Yüksek Seçim Kurulu bu sürecin neticelenmesine dair kararını vermeli. Milleti rahatlatmalı. Millet, Yüksek Seçim Kurulunun kararını bekliyor” dedi.

GÜL'ÜN SÖZLERİNİ YORUMLADI

Ekrem İmamoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Vaktiyle bize yapılan yanlışları güçlü olunca biz başkalarına yapmamalıyız" şeklindeki sözlerinin hatırlatılmas üzerine “Teşekkür ederim, bir önceki Cumhurbaşkanının sürece dair yorum yapması sevindirici. Ama seslerinin daha gür çıkmasını istiyorum. Bu ses öyle yumuşak tonda bir ses olmamalı.Bu, 82 milyon insanın geleceğe daha umutlu bakma meselesidir” diye konuştu.

İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarıyla ilgili bir soruyu ise “Siyasi iradenin zorlamasıyla tek bir işlem yapmasınlar” diye yanıtladı.

İSTANBUL'DA KESİN SONUÇLAR NE ZAMAN BELLİ OLACAK?