Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim mesaisine Erzurum'da devam etti ancak konuşması sırasında miting alanındaki bir grup seçim otobüsüne taşlı saldırıda bulundu. Yaşanan gerginlik üzerine miting yarıda kesildi. Taşlı saldırı sonucu mitinge katılanlardan yaralananlar oldu. Erzurum Valisi, 17 kişinin hastanelere başvurduğunu açıkladı. İmamoğlu olaylara ilişkin, "Bu işin Erzurum'la uzaktan yakından ilgisi yok" dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise İmamoğlu'nu hedef aldı, "Provokasyonu oluşturan kendisi" diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da "Bu kabul edilebilir şey değil. Bunu bütün Erzurumlulara yüklemek de hoş değil" açıklaması geldi.

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı 'nun katılımıyla 'da düzenlenen miting bir grubun taşlı saldırısı nedeniyle yarıda kaldı.

İmamoğlu, 'da Havuşbaşı Kent Meydanı'nda halka hitap edecekti.

Ancak CHP'liler de alanı süslemek için meydana gittiğinde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin yeni aldığı halk otobüslerinin tanıtım için alana getirildiğini gördü.

Partililerin tepkisi sonrası mitinge 1 saat kala otobüsler alandan çekildi.

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı - 1

Ancak İmamoğlu otobüsün üzerine çıkınca olaylar tekrar alevlendi.

O sırada toplanan bir grup, İmamoğlu'nun bulunduğu otobüse taşlarla saldırdı. İmamoğlu, atılan taşlardan korumaların açtığı şemsiye yardımıyla korunmaya çalıştı.

Bunun üzerine miting yarıda kaldı. Otobüsün camları kırıldı, mitinge katılanlardan yaralananlar oldu.

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı - 2

Gerginlik, otobüs miting alanından çıkarken de arttı.

Bunun üzerine polis, TOMA ile gruba müdahale etti.

"BU İŞİN ERZURUM'LA UZAKTAN YAKINDAN İLGİSİ YOK"

Olayların ardından İstanbul'a dönen Ekrem İmamoğlu'nu Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kalabalık bir grup karşıladı. 

Burada bir konuşma yapan İmamoğlu, "Bugün Erzurum'da olan bitenlerden sevgili Erzurumlu kardeşlerimin üzerine bir toz zerresi bile değmemiştir. Bu işin Erzurum'la uzaktan yakından ilgisi yoktur. Erzurumlu boşuna Dadaş adını almamıştır. Erzurumlu merttir, Nene Hatun'un torunlarıdır. Erzurumlu bir avuç ne olduğu belli olmayan insana pabuç bırakacak bir şehir değildir, hadlerini bildirecek, onlara cevabını da verecek hiç kuşkum yok" dedi.

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı - 3

"TAŞLAR YAĞMAYA BAŞLADI, MÜDAHALE YAPILMADAN İZLENDİ"

Bugün Çorum'a, Sivas'a, ardından da Erzurum'a gittiklerini aktaran İmamoğlu, "Biz oraya vardığımızda aynen böyle bir ortam. Vatandaşlara sesleniyoruz. Arkamız boşluk, hemen onun arkasında, sözüm ona 1,5 metrede bir polislerin yüzüne doğru baktığı, 150-200 kişi. Polis kardeşlerim de dinlesin. Polis kardeşlerimin de kulağı bende olsun, 150-200 insan orada. Sizden daha fazla bir kalabalık beni karşılıyor. Konuşmama başlıyorum. Ve benim milletime nasıl seslendiğimi siz bilirsiniz. Milletimin değerlerinden, milletimin güzelliklerinden bu seslenişe başladım. Belki 5, belki 6. dakikasında buradan taşlar yağmaya başladı. Bakın taşlar yağmaya başladı ve tek bir müdahale yapılmadan izlendi. Aşağıya indim." diye konuştu.

"BUNLAR AZMETTİRİLMİŞ İNSANLAR"

Taşların bazılarının arkadaşlarına bazılarının ise camlara isabet ettiğini söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Bu arada ben bu konuşmayı yaparken yaklaşık 150 metre ileride de yine bir 150-200 kişi. Topu topu bu, 300-400 kişi. Bunlar azmettirilmiş insanlardır. Bakın azmettirilmiş insanlardır. Dinleyin anlayın sevgili hemşehrilerim. Soranlara anlatacaksınız, dinleyin. Bunlar, bu insanlar taşları attıkça gözümün önünde çocuğun başı kanamaya başladı. Bir teyzenin gözü, bir amcanın başı, yarıldı. Yere yığıldı. Bir yandan taşlar yağıyor. Arkadaşlarım, beni korudular."

"TAŞLAR KARDEŞLİĞİMİZE ATILDI"

Ekrem İmamoğlu, havalimanına giderken sadece bir trafik polisinin kendilerine eşlik ettiğini iddia etti.

Havalimanında 2,5 saat beklediğini aktaran İmamoğlu, Vali'nin bilgi vermek için arkadaşlarını arayarak 7 kişinin yaralı olarak tespit edildiği bilgisini verdiğini ancak kendisinin yaralı 12 kişiyle konuştuğunu anlattı.

İmamoğlu, "Bu atılan taşlar, Ekrem İmamoğlu'na atılmadı. Bu atılan taşlar, kardeşliğimize atılmıştır. Bu memleketin değerlerine, inancına, milletin birlik ve beraberliğine atılmıştır. Çok şey yaşatıldı bu millete." ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı - 4

KILIÇDAROĞLU: KIMZAYIN, KÜSMEYİN, 14 MAYIS'A ODAKLANIN

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saldırıya tepki gösterdi. 

Sakinlik çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, "Amaç korkutmak, sandıktan uzak tutmaktır. Sevgili vatandaşlarım, 14 Mayıs'a odaklanın, başka her şey teferruattır. Sakın kızmayın, sakın küsmeyin, insanınızı sevin, bağrınıza basın. Ekrem evladıma da geçmiş olsun. Ülkeye değişim getirmenin bir bedeli vardır. Bunu da ödemeye hepimiz hazırız" diye konuştu.

AKŞENER: MİLLET İRADESİNİ DURDURAMAZSINIZ

Saldırıya bir tepki de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den geldi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Akşener, "Millet iradesini ne taşla ne de kurşunla durduramazsınız. Ne Ekrem kardeşimi, ne beni, ne de Millet İttifakı'nın hiçbir üyesini bu şekilde korkutamazsınız. Biz bu seçimi sükûnetle kazanacağız!" dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: BU BİR TİYATRO

Erzurum'da yaşanan olaylar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da gündemindeydi.

Ülke TV yayınında soruları yanıtlayan Soylu şunları söyledi: 

"Devletin valisine hakaret ediyorsunuz, devletin emniyet müdürüne hakaret ediyorsunuz. Ne eksiklik yapmış? Biz sana koruma vermişiz, orada korumaların var senin. Aynı zamanda da başka bir şey daha söz konusu. Bin polis var orada. Etrafta tedbir almış bin polis var."

Olayların ardından 19-20 kişinin hastaneye başvurduğunu ancak bir kişinin başında, büyük ihtimalle itmeden kaynaklanan dikiş olduğunu aktaran Soylu, şunları kaydetti:

"Yani bir tiyatroyla karşı karşıya. Orada bu olayları tahrik ediyorlar. Sonra 'Bize şöyle yaptılar, böyle yaptılar, bilmem ne ettiler' diye tahrik edenler kendileri. Provokasyonu oluşturanlar kendileri. Tamamen kitleyi tahrik etmeye yönelik, provokasyona yönelik bir konuşma ortaya koyuyorlar. Tabii savcılar şimdi bu meselenin tamamına bakacaklar. Kimin tahrik ettiği, kimin tahrik etmediği, neyin tahrik ettiği, neyin tahrik etmediğini bir şekilde görüşecekler. ​​​​​​​

Kaç tane miting yapmışlar bugüne kadar? 'nin her yerinde miting yapıyorlar sabah akşam. Hangi problemle karşı karşıya kalmışlardır? Yüksek Seçim Kurulu bunun hakkında suç duyurusunda bulunacaklardır. Yüksek Seçim Kurulu burada sen burada bunu yapamazsın demesine rağmen yapıyor. Burada da anlıyor ki buradan da ret yiyecek. Burada da sadece diyor ki ben diyor, burada şey yapacağım. Esnaf ziyareti yapacak. Esnaf ziyareti yapar, izne gerek yok ki."

SÖZCÜ KALIN: KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİL

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da Erzurum'da yaşanan olaylara ilişkin, "Esnaf ziyareti mitinge dönüşmüş. Böyle olunca bir grup taşlarla saldırmış. Bu kabul edilebilir şey değil. Bunu bütün Erzurumlulara yüklemek de hoş değil. Tam olayı aydınlatmak için valilik çalışma yapıyor" açıklamasını yaptı.

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı - 5

ERZURUM VALİSİ: MİTİNG DEĞİL ESNAF ZİYARETİ OLARAK PROGRAMLANDI

Erzurum Valisi Okay Memiş, Valilik'te düzenlediği basın toplantısında, İmamoğlu'nun kente ziyaretinin bir "miting" olarak değil, "esnaf ziyareti" olarak programlandığını söyledi.

Seçim yasaklarının 4 Mayıs itibarıyla başladığını ve 4 Mayıs'tan itibaren seçimlerle ilgili bütün emir-komuta zincirinin, il ve ilçe seçim kurullarında düzenlendiğini ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Esnaf ziyaretinden sonra da uygun olan yerlerde konuşma yapılacağı, halka hitap edileceği söylendi. Aslında bu bir noktada miting gibi değerlendirilebilirdi. Çok fazla yasaklayıcı davranmamak adına bu konuda bizim için önemli olan sayın misafirlerin güvenliğini almak olduğunu ifade ettik. Nitekim o şekilde planlandı. Biz Sayın İmamoğlu'nun ilimize ziyaretini, havalimanından şehir merkezine gelene kadar, ondan sonraki muhtemel konuşma alanından sonraki bütün güvenlik tedbirlerimizi ona göre aldık hatta çok üst düzeyde tedbir aldığımız söyleyebiliriz."

İmamoğlu'nun havalimanına indikten sonra şehir merkezine geldiğini ifade eden Memiş, "Esnaf ziyaretinden sonra yapılacak olan muhtemel konuşma yerlerinden birisi olan Havuzbaşı’na doğrudan yönlendirildiler ve geldiler. Bizim orada gerekli güvenlik tedbirlerimiz vardı. 1000'in üstünde polis kardeşimizi, arkadaşımızı buraya görevlendirmiştik. Konuşmasını yaptığı sırada bariyerlerin arkasına su şişeleri atılmaya başlandı. Kendileri konuşmayı yarıda bırakarak havaalanına döndüler ve oradan da ilimizden ayrıldılar. " dedi.

Memiş, devlet olarak bütün siyasi partilerin yapacakları programlarda gerekli güvenlik tedbirlerini almanın görevleri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı resmi olarak ilan edilmiş miting alanı değildi. Eğer resmi alan olarak ilan edilen bir miting alanı olmuş olsaydı, daha fazla güvenlik tedbiri alıp bunu sağlayabilirdik. Şu ana kadar ilimizi Cumhurbaşkanı'mız da dahil olmak üzere birçok siyasi lider ziyaret ettiler. Her türlü çalışmayı yaptılar. Hatta daha önce Meral Akşener Hanım da ilimizi ziyaret etmişlerdi. Orada da yine aynı şekilde konuşma yapıldı. Olay kendiliğinden gelişti. Miting haricindeki vatandaş ve esnaf ziyaretlerine karşı biz daha esnek bir şekilde hareket ediyoruz. Böyle tedbirleri almaya gayret ediyoruz. Bizim yaklaşımımız, yasaklayıcı bir yaklaşım değil, herkesin seçim ortamında, yasaların mevzuatın bize vermiş olduğu yetki çerçevesinde hareket edip gerekli güvenlik tedbirlerini almaktır."

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı - 6

"17 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU"

Programın düzenlendiği alanın miting alanı olmadığını yineleyen Memiş, "Dolayısıyla tedbirlere rağmen, yapılan bariyerlere rağmen, direkt arkasında müdahale oldu. Ondan sonra gerekli müdahalede bulunduk. Bize göre yerinde müdahalede bulunduğumuzu değerlendiriyoruz. Ancak kendileri tarafından 'çok yerinde olmadı' şeklinde değerlendirildi. Bu bilgilendirmeyi kamuoyuna duyurmayı hissettim. Orada tahrip olmuş bir kesim vardı. 17 kişi sağlık kuruluşlarına müracaat ettiler. Bunlardan 9 kişiyi tedbir amaçlı müşahede altında tutuyoruz ama durumları ağır değil. Hafif yaralı şeklinde ve onların takibatını yapıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Elimizde görüntüler de var. Gerekli müdahale de yapıldı." ifadelerini kullandı.

Vali Okay Memiş, şunları kaydetti:

"İhtiyaç olması halinde gözaltı işlemleri de yapılacaktır. Önemli olan orada bir şekilde galeyana gelmiş kitlenin sakinleştirilmesiydi. Orada Sayın İmamoğlu’nu dinlemek için alana gelen vatandaşların, oradan sağlıklı bir şekilde ayrılmasını temin etmek öncelikli görevimiz. Onu da şu an temin ettik diyebilirim. İhtiyaç olması halinde konunun savcılığa intikal etmesiyle beraber gözaltı işlemleri ihtiyaç olursa gözaltı olacaktır. Şu anda şehir hastanesinde 3 vatandaşımız, 2 vatandaşımız da üniversite hastanemizde müşahede altında, diğerleri ise taburcu edildi."

Ekrem İmamoğlu'na Erzurum mitinginde taşlı saldırı - 7

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: TAŞLAR CHP GRUBUNDAN

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise yaşananlardan CHP Erzurum İl Başkanlığı, Ekrem İmamoğlu ve parti yöneticilerini sorumlu tuttu.

Miting alanlarının tespiti, miting izinlerinin verilmesi gibi kararların İl Seçim Kurulu tarafından alındığını belirten Sekmen şöyle konuştu: 

"İl Seçim Kurulu, miting alanlarını belirlemiş, Erzurum'da belirlenen miting alanı, 'yeni miting etkinlik alanı' olan alan. Yani Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey'in miting yaptığı alanlar olarak tespit edilmiş. Bu alanla ilgili 30 Nisan akşamına kadar miting yapacak cumhurbaşkanı adayları müracaatlarını yapıyorlar, 1 Mayıs günü de aynı güne denk gelen partilerin mitingleri İl Seçim Kurulunda seçim heyetiyle beraber toplanarak karara bağlanıyor. Bu olay üzerine İl Seçim Kuruluna 'Size böyle bir müracaat var mı' diye sordum. CHP İl Başkanlığının miting yapacağıyla ilgili herhangi bir yazılı müracaatları yok."

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı, İmamoğlu'nun vatandaşlara hitap ettiği alanın miting alanı olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Sabah da bizim şehrimize ve belediyemize aldığımız araçların tanıtımı vardı ve miting alanında (Yeni Miting Alanı) yaptık. Sadece üç beş arabamızı burada ilgili alana (Havuzbaşı Kent Meydanı) koyarak gelen vatandaşlarımızdan talep üzerine görünümünü sağlamaya çalıştık ve bu olay böyle olunca da erkenden araçlarımızı kaldırıp götürdük fakat maalesef hazırlıklı gelinmiş ki bakın görüyorsunuz. Taşlar sopalar CHP grubu içerisinden. Zaten 150-200 kişilik bir grup bu. Böyle bir miting yapabilecek halleri yok. Bu hale düştükleri için 'nasıl bir kaos yaratalım, nasıl bir sıkıntı yaratalım' diye hem Erzurum mitingine gölge düşürmek hem bugün İstanbul'da yapılan mitinge gölge düşürmek için gayret sarf eden bir hadise."

Sayfa Yükleniyor...