Geçtiğimiz yıl; Bombay Bicycle Club, The Stranglers, Space, Neyse konserleri, Belle & Sebastian ve London Guns DJ Setleriyle alternatif kasaba yaşamını hayata geçiren Radyo Eksen, Eksen On Fair 2013’te yine saygı duyduğu isimleri dinleyicisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

15 Eylül’de; giysici, plakçı, yemekçi, çizgi romancı, kitapçı ve tasarımcıların dükkan açacağı Eksen On Fair 2013’te Suede, The Hives, The Undertones, Systema Solar, Carl Barat Dj Set VE Meriva Eksen Kasabası'na konser vermeye geliyor.

Radyo Eksen'in stüdyosu da o gün, Parkorman'a kurulacak. Geçen sene olduğu gibi gün boyu alandan canlı yayın yapılacak.

Radyo Eksen Genel Yayın Yönetmeni Gülşah Güray da canlı yayında sürpriz konuklarını ağırlayacak.

İşte bu yılın isimleri:

Suede
90'lı yılların favori İngiliz gruplarının başında gelen Suede, 1989 yılında kariyerine başladı. Brett Anderson (vokal), Bernard Butler (gitar), Mat Osman (bas gitar) ve Simon Gilbert (davul) tarafından kurulan grup, 1992 yılında kendi isimlerini taşıyan albümleri ile müzik dünyasındaki ilk sınavlarını başarıyla geçti ve listelerdeki yerlerini almaya başladı.

Gazeteci John Harris, Suede’in 1992 baharında The Drowners albümünü yayınlanmasıyla birlikte Britpop’un başladığını ifade etmişti.

Aradan 5 yıl geçti ve yeni albüm hazırlıkları yapan Suede'in gitaristi Butler gruptan ayrıldı ve yerine Richard Oakes geldi. 1997 yılında yayınladıkları 'Coming Up' albümü ile İngiltere listelerinde çok büyük bir başarı yakalayan grubun bu albümü aynı zamanda kariyerindeki 'dünya çapında en çok satan albüm'ü oldu. 'Head Music' ve 'A New Morning' derken ayrılık haberleri gelen Suede, 2010 yılında yeniden bir araya gelme kararı aldı. Verdikleri konserlerin ardından tarihler 2013'ü gösterdiğinde hayranlarını 'Bloodsports' albümü ile karşılayan Suede, böylece kariyerindeki 6.stüdyo albüme imza atmış oldu.

The Hives
‘En iyi Canlı Performans’ ödüllü The Hives da Eksen on Fair konukları arasında.

2000’li yılların başında bir garaj rock grubu olarak ünlenen İsveçli ekip, müzik eleştirmenleri tarafından en iyi canlı rock gruplarından biri olarak gösterildi ve müzik festivallerinin aranan ismi oldu. The Hives’ın başarısı ‘Hate to Say I Told You So’ şarkısının da yer aldığı Veni Vidi Vicious albümü ile gelmiş, popüler medyanın her fırsatta kullandığı ‘Walk Idiot Walk’ şarkısı ile artmıştı. 2003 NME ödüllerinde ‘En iyi Uluslararası Grup’ ve ‘En iyi Giyinen Grup’ ödüllerini kazanan The Hives, 2008 İsveç Grammy’lerinde ise “En iyi Canlı Performans” ödülünü aldı. Geçtiğimiz günlerde Spin Dergisi The Hives’ı canlı performansıyla günümüzün en iyi 10 rock grubu arasında gösterdi. En son Lex Hives (2012) albümünü yayınlayan The Hives, halen dünya çapındaki festivallerde boy gösterip, izleyicisini eğlendirmeye devam ediyor.

The Undertones
Efsanelerin favori grubu The Undertones ile bir tarihe şahit olun!

1975’te Kuzey İrlanda’da kurulan, punk rock tarihinin en mühim gruplarından The Undertones, zamanın ağır esen politik havasına rağmen, şarkı sözlerinde yeniyetmelik, ergen neslin endişeleri ve kalp meselelerinden bahsetmeyi tercih etmiştir. Teenage Kicks, Here Comes the Summer, You’ve Got My Number (Why Don’t You Use It?) gibi basitçe zihin açan şarkıları ile bir çok gruba ilham kaynağı olan The Undertones, BBC’nin efsane DJ’i John Peel tarafından da alanen kayrılmıştır. 2000 yılında Q Dergisi’nin İngiliz halkına yaptırdığı ankette “En İyi 100 İngiliz Albüm” listesinde “The Undertones” uzunçalarıyla kendine yer bulan The Undertones’u canlı izlemek, müzik tarihinin hayli önemli bir dönemine şahitlik etmek gibi olacaktır.

Systema Solar
Manu Chao - Mano Negra - Bomba Estereo sevenler bu grubu kaçırmasın!

2006 yılında Kolombiya’nın Karayip Sahilleri kıyısında doğan müzikal – görsel kolektif Systema Solar ilk kez ülkemize geliyor. Kolombiya folk müziğini Karayip tınılarıyla zenginleştiren Systema Solar, özellikle Savages filminin soundtrack albümünde de yer alan “Quien Es El Patron” şarkısıyla dünya çapında ün kazandı. Systema Solar farklı bir kültürün eğlencesini İstanbul'a getiriyor. Siz de alana erken gelin, görülmeye değer sahne şovlarıyla neşelenen eğlenceli partilerini kaçırmayın.

Carl Barat Dj Set
Rock-star çıkarması On Fair’de...

Dikenli tarzı ve zeki sözleriyle Ingiltere’den çıkmış ve klasikler arasında yerini almış garage punk hareketi The Libertines kurucusu Carl Barat, 2008 yılında bir plak yapımcısının hayatını konu alan Telstar: The Joe Meek Story isimli filmde oynamıştır. Ertesi sene Carl Barât ve Pete Doherty’e Reading ve Leeds Festival’lerinde sahne almaları için milyon dolar teklif edilmişti. Carl Barat, renkli Dj Set performansıyla Eksen On Fair sahnesine çıkacak isimlerden biri.

Meriva
Meriva; üniversite yıllarında tanışan Mehmet Özkan (Klavye), Kaan Özcan (Gitar), Hakan Özcan’ın (Bas gitar) 2007'de Soner Avcu'nun (vokal) katılımıyla kuruldu. Geçen sene Be the Band birincisi olan grup İstanbul ve İzmir’deki birçok bar ve festivalde sahne alarak kendi dinleyici kitlesini oluşturdu.