Başbakan Yıldırım: El Bab büyük ölçüde kontrol altına alındı

Başbakan Yıldırım, El Bab'ın büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi. Grup toplantısında yaptığı konuşmada referanduma da değinen Yıldırım, "Evet diyecek o kadar çok sebep var ki" ifadesini kullandı. Başbakan konuşmasında AK Parti'nin referandum kampanyası başlangıç tarihini de açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 14.02.2017 - 11:59 | Son Güncelleme : 14.02.2017 - 12:51

Başbakan Yıldırım: El Bab büyük ölçüde kontrol altına alındı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuştu.

Suriye'de DAEŞ'e karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'na değinen Yıldırım, El Bab'ın büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Yıldırım, "El Bab büyük ölçüde kontrol altına alındı... Tedbiri asla elden bırakmayacağız" dedi.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ülkemiz 2023 hedeflrine emin adımlarla yürüyor. 'nin aydınlık geleceğini inşa ediyoruz. AK Parti 'nin her eyrinde bacası tüten bir siyaset ocağıdır. 16 Nisan halk oylamasının üzerinde etraflıca durduk. Bugün her alanda büyüyen istikrarlı bir Türkiye var. 

Mecvut anayasa milletimizin beklentilerini karşılamakta yetersiz kalıyor. Bu anayasa 1982 model, yolda kalıyor. Hayırcılar biz ittirirsek çalışır diyor. Çalışmaz kardeşim, milleti boşuna yormayın. Vatandaş 16 Nisan'da sandığa gidecek, evet mührünü vuracak ve işi bitirecek.

"BİZE YÜZDE 90 DA YETER"

Vatandaş ne diyecek o gün? Vesayetin her türlüsüne dur diyecek, milletin üzerinde bir güç kabul edilmemesi için, bağımsız, tarafsız yargı için, gençlerin siyasete atılması için, etkili demokrasi için, kucaklaşma için, uzlaşma için evet diyecek. Evet diyecek o kadar çok sebep var ki. Ben sadece birkaç tanesini söyledim.

Milletin aklını yalanlarla bulandırmaya çalışanlar başarılı olamamış. 16 Nisan'a kadar sahalardayız. İl il mahalle mahalle gezip cumhurbaşkanlığı sistemini anlatacağız. Aksaraylılar hızını alamadı, yüzde yüz dedi. Ben üç beş puanda onlara bırakın dedim. Bize yüzde 90 da yeter. Millet hakkıyla iş yapana destek veriyor, ağzı laf yapana değil.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HAYIR DEDİĞİ YERDE..."

Hayırcıların bindiği HDP, PKK, FETÖ gemisi hiç yürümez. Biz PKK hayır diyor diyoruz, FETÖ, DAEŞ, HDP hayır diyor. Bizim vatandaşın kararına boynumuz kıldan ince. Terör örgütleri hep beraber hayır propagandası yapıyorsa. Bunun vatandaşlarımız için bir işareti var. Vatandaş hangi tercihini yapacaksa yapacak. Terör örgütleri hayır dediği yerde benim vatandaşlarım aynı safta olmayacaktır. Bu ülkede terör örgütlerinin gittiği yoldan giden hiçbir vatandaşımız olduğunu sanmıyorum.

Terör örgütüyle topyekün mücadelede milleti yanımızda gördük. Milletimizden aldığımız güçle terör örgütünün belini kırdık. İktidarın her işine muhalif olmayı marifet sayıyorlar. Gençleşen ve büyüyen meclis bu anlayışı kabul etmeyecek. Bu millet kör düğüm politikaları güdenleri elinin tersiyle itecek. Bu gazi Meclis dayatılan cumhurbaşkanı adayı seçilsin diye 1973'te abluka altına alındı. Parti milletvekilleri ölümle tehdit edildi.

"ANAMUHALEFETE NE DEMEK LAZIM?"

15 Temmuz'da sivillere saldıran FETÖ hayır diyor. Sivil vatandaşlarımızı öldüren PKK hayır diyor. Sırtını onlara yaslayan bölücü HDP de hayır diyor. Bunların değişim karşısında yer alması anlaşılır ama anamuhalefet yöneticilerine ne demek lazım. Dertleri parlamento ortadan kalkıyormuş. Parlamento ortadan kalkmıyor, bunu CHP de çok iyi biliyor.

 FETÖ ile bağlantılı olduğu ortaya çıkan kim olursa olsun hukuk içerisinde gereği yapılıyor. Yeniden değerlendirme imkanı da getirdik. Atılanlar kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorsa yeniden değerlendirme mekanizmasını hayata getirdik. İtirazlar haklı görülürse göreve iade edilecek. 

"TRUMP YÖNETİMİNİN ADIMLARINI BEKLİYORUZ"

FETÖ elebaşının iadesi için girişimlerimiz devam ediyor. ABD'nin yeni yönetiminin FETÖ'nün iadesi konusundaki adımlarını bekliyoruz. Teröristbaşının iadesi konusunda somut adımlar bekliyoruz. 

"SIKINTILARI ORTADAN KALDIRACAĞIZ"

Reel sektörü desteklemeye devam edeceğiz. Daha geçen hafta bütün KOBİ'lere 30 ila 50 bin lira arasında kredi verme kararı aldık. Bunun uygulaması için süreci başlattık. Böylece sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Şartları tutan herkesi bu imkandan faydalandıracağız. 2017 yılı için ilk 3 ay sigorta primlerini yılın son  3 ayına ertelemiştik, bu yürürlüğe girdi. Çiftçilerimizin, Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine borçlarını 5 yıl süreyle yeniden yapılandırıyoruz. 

"BATTIK DİYENLERİN SESİ ÇIKMIYOR"

Birkaç hafta için döviz kurlarında bir hareketlenme oldu. Şimdi yüzde 7-8'e varan düşüş var. Battık diyenlerin sesi çıkmıyor. Küresel dalgalanmalarla başlayan oynaklık geçicidir. Etkileri sınırlı kalacaktır. 2017 baharından itibaren Türkiye şaha kalkmaya devam edecektir. İstihdam seferberliği için hem kamuda hem özel sektörde işsizler çalışacak, onlar sadece maaşı verecek maaştan kesilen sigortayı devlet karşılayacak. Biz hükümet olarak toplam 1.5 milyon çalışan için 12 milyar liralık bir katkı sağlıyoruz. 15 Temmuz gecesi alçaklara darbeyi vuran demokrasiyi kurtaran bu millettir. Türkiye için arkadaşlarımızla her alanda çalışıyoruz. Gündemimizde birçok konu var.

"MESELE MEMLEKET MESELESİ"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde Türkiye dev hizmetlerle buluştu. 16 Nisan'da gerçekleştirilecek halk oylaması çok önemli. Sandığa giderken siyasi görüşümüzü evde bırakacağız. Milli duygularımızla hareket edeceğiz. Çünkü mesele memleket meselesi. Çocuklarımıza daha müreffeh, daha kalkınmış bir Türkiye emanet etmek istiyor musunuz? Bu değişim devam etsin istiyor musunuz? 

EVET KAMPANYASI 25 ŞUBAT'TA BAŞLIYOR

Bütün AK Parti teşkilatımızla önümüzdeki 2 ay sahadayız. Ama önce 25 Şubat'ta Ankara Arena'da kampanyamızın başlangıcını muhteşem bir katılımla gerçekleştireceğiz. O gün Türkiye'nin kalbi Ankara'da Arena'da atacak. Kışkırtmalara tahriklere kapılmak yok. Yalan ve itiraflarla bu süreci sakatlamaya çalışıyorlar. Bizim işimiz hizmet, gücümüz millet. 2 ay boyunca memleketin her yerini karış karış gezeceğiz. Türkiye tertemiz bir istikbale yönelsin diye kolları sıvamaya var mısınız? 

Seçim takvimi belli oldu. 16 Nisan Pazar günü sandığa gidiyoruz. Ondan önce yapılacak işler var. 18 Şubat'ta listeler askıya çıkıyor.  10 Mart'a kadar gerekli düzeltmenin yapılması gerekiyor. Zorluklarla karşılaşılmasın diye bu bilgiyi paylaşıyorum. 27 Mart itibariyle yurtdışına gelen giden vatandaşlarımız gümrük kapılarında oy kullanabilecek."

Sayfa Yükleniyor...