Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab'da şehit olan 5 asker son yolculuklarına uğurlandı.

Şehit askerler için Gaziantep Havalimanı'nda tören düzenlendi. Ardından cenazeler, defnedilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Şehitlerden Uzman Çavuş Mahmut Uslu, Başbakan Binali Yıldırım ile yılbaşı gecesi Gaziantep'te akşam yemeği yiyen askerler arasındaydı.

Başbakan, şehidin annesi Mürşide Uslu ile telefonda da görüşmüştü.

Uzman Çavuş Uslu'nun babası polis Ali Uslu da 25 yıl önce düzenlenen bir silahlı saldırıda şehit olmuştu.

27 yaşındaki şehit Uslu'nun cenazesi, öğle namazının ardından devlet protokolünün katıldığı törenle son yolcuğuna uğurlandı.

ŞEHİT CENAZESİ LİDERLERİ BULUŞTURDU

Kortejde Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli yan yana yer aldı.

Uzman Çavuş Gökhan Kılıç 25 yaşındaydı, 3 ay önce evlenmişti. Yıllık iznini memleketi Adana'da geçirdi. 3 gün önce El Bab'taki görevine döndü.

Adana'ya getirilen şehidin cenazesi, babaevinde helallik alındıktan sonra Sabancı Merkez Camisi'ne götürüldü.

Şehidin babası Mehmet, annesi Fatma, eşi Hasret Kılıç ile 2 ablası ve ağabeyi gözyaşı döktü. 

Yaklaşık 4 yıldır uzman çavuş olarak görev yaptığı ve üç ay önce evlendiği öğrenilen şehidin cenazesi, Asri Mezarlık'taki Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi.

İzmirli şehit Astsubay Yahya Efiloğlu, 30 yaşındaydı. Evlilik hazırlığı yapan Efiloğlu, babasıyla operasyondan bir gün önce telefonda konuşmuştu.

Üsteğmen Tarık Koçoğlu'nun naaşı memleketi Kayseri'ye uğurlandı.

Babasını yıllar önce kaybeden şehidin İstanbul'da yaşayan annesi acı haberi alınca fenalaştı.

Şehit Uzman Onbaşı Umut Aytekin Karabük'lüydü. 27 yaşındaki Umut Aytekin bir yıllık askerdi. Şehit asker için bugün ikindi vakti kent meydanında cenaze töreni düzenlendi.

Tören sırasında, şehidin annesi Zehra Aytekin, oğlunun Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılarak "Bana hep gülerek gelirdin oğlum" diyerek ağıt yaktı.

Baba Hasan Aytekin ise tabutu öperek "Hayatta en çok istediğini yaşıyorsun yavrum. Allah nasip etti şehitliğini yavrum." dedi.

Ağabey Uğur Aytekin de kardeşinin resmini elinden düşürmedi. Güçlükle sağlık ekiplerinin desteğiyle ayakta durabilen ağabey, "Aslanım hakkını helal et, söz verdim ayakta duracağım." sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

Burada, İl Müftüsü Halil Bektaş'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin naaşı, bir süre taşındıktan sonra cenaze aracına nakledildi. Şehidin cenazesi daha sonra Karabük Mahallesi Mezarlığı'nda defnedildi.

"BABANA DA DOYAMADIM SANA DA"

El Bab şehitlerinden Piyade Üsteğmen Tarık Koçoğlu, Kayseri'de son yolculuğuna uğurlandı. 

Şehit Koçoğlu için Kalem Kırdı Camisi'nde düzenlenen tören sırasında, şehidin annesi Maksude Koçoğlu, oğlunun Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılarak, "Aslanım, hiç ağlamayacağım annem. Hakkını helal et anneciğim. Peygamber efendimize gönderiyorum seni hiç korkma. Baban da seni orada karşılayacak, hiç merak etme. Sen beni hiç üzmedin Allah da seni üzmeyecek inşallah" diyerek ağıt yaktı.

Babaanne Şehnaz Koçoğlu da "Babana da doyamadım, sana da doyamadım yavrum" sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

Şehit cenazesi Hisarcık Mezarlığı'nda defnedildi. Babasını 18 yıl önce kaybeden ve iki erkek kardeşi olan şehidin, bekar olduğu öğrenildi.