Fırat Kalkanı Harekatını'nın 172. gününde, DAEŞ'e ait 245 hedef vuruldu, 43 terörist etkisiz hale getirildi. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda bir asker şehit oldu, bir asker de yaralandı.

Önceki gün El Bab'da yaralanarak Gaziantep'e getirilen 26 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Atalay da tedavi gördüğü hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Genelkurmay Başkanlığı, El Bab'ın doğusunda yer alan Bzagah ve Kabbasin ile Batı'da yer alan Akil Tepesi ile hastane bölgesinde kontorlün sağlandığını bildirdi. Bzagah DAEŞ için kritik öneme sahip.

Bu noktada kontolün sağlanması ile DAEŞ'in lojistik destek aktarım merkezi ele geçirilmiş oldu. 3-9 şubat tarihleri arasında, 228 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

El Bab operasyonunda sona yaklaşılırken bölgeden gelen bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO güçleri kent merkezinde pek çok mahalleyi ele geçirdi.

Bölgeden edinilen bilgilere göre şiddetli çatışmaların devam ettiği kentte, ÖSO güçlerinin spor merkezi ve stadyumun bulunduğu bölgede önemli ilerleme kaydettiği belirtiliyor.

ÖSO güçleri arasında yer alan Türkmenlerden oluşan Sultan Murad Tümeni ise El Bab'ın batısındaki Silolar Bölgesi ve büyük ekmek fabrikasının bulunduğu bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu.

Öte yandan bazı haber ajansları Suriye ordusunun El Bab' a girdiğini iddia etti. Ancak bölgedeki kaynaklar, rejim güçlerinin 12 ocakta Rusya'yla imzalanan mutabakat gereğince Tadif'teki otoyolun güneyine henüz geçmediğinin altını çizdi. Ancak kaynaklar rejim ile TSK destekli muhalifler arasındaki mesafenin bir kilometreye kadar düştüğünü belirtti.