Aksaray Ereğlikapı Mahallesi'nde 15 Ocak tarihinde bir dükkanın önünde poşet içinde el bombası ve fişek bulunmasının ardından mühimmatı bırakan kişinin kimliği 17 Ocak'ta tespit edildi.

Kimliği tespit edilen şüpheli, geçmişi ve muhtemel bağlantılarının araştırılması için takibe alındı.

Yaklaşık 3 ay süren takip sonunda mühimmatı bırakan kişinin Erzurum'da görevliyken 1997 yılında sözleşmesi feshedilen eski Uzman Çavuş G.M.K olduğu belirlendi.

Polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla yakalanan G.M.K'nin evinde yapılan aramada, ruhsatsız tabanca, ruhsatsız el yapımı av tüfeği, 2 şarjör, 15 adet 9 milimetre çapında fişek, 3 adet G-3 fişeği ve bir adet askeri amaçlı kullanılan harita ele geçirildi.

Gözaltına alınan G.M.K. ilk ifadesinde, Ergenekon soruşturması sürecinde birçok yerde cephanelikler ortaya çıkması üzerine paniğe kapılarak elinde bulunan patlayıcılardan kurtulmak için mühimmatı bir poşete koyup çöpe bıraktığını söyledi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor.

Aksaray'da 15 Ocak tarihinde ihbar üzerine inceleme yapan polis, Ereğlikapı Mahallesi Küçükkergi Caddesi'ndeki motosiklet ve bisiklet tamiri yapılan bir dükkanın önünde içinde 3 el bombası ve uzun namlulu silahlara ait çeşitli çaplarda 13 mermi bulunan poşet ele geçirmişti.