El Nino kasıp kavuracak

11 yıl önce felaket getiren El Nino, seller, kuraklık ve orman yangınları ile tekrar geliyor. 2010 en sıcak yıllardan biri olacak.

03.08.2009 - 17:29

El Nino kasıp kavuracak

Pasifik Okyanusu üzerinde belli aralıklarla görülen ısınmanın küresel ölçekte yarattığı atmosfer olaylarına ‘El Nino’ deniyor. İspanyolca’da ‘yaramaz çocuk’ anlamına gelen ‘El Nino’ 1997-1998 yılları arasında küresel felaketleri tetiklemişti.

‘Yaramaz Çocuk’ küresel ısınmayla beraber 1998 yılının, kayıtlara geçen en sıcak yıl olmasında etken olmuştu. Bu yıl, büyük kuraklıklar ve Güneydoğu Asya’yı toz bulutu altında bırakan atmosferik nedenli orman yangınlarıyla geçmişti. Ayrıca El Nino, etkili olduğu ABD ve bazı Güney Amerika ülkelerinde, 2 bin 100 kişinin ölümüne ve 33 milyar dolar hasara neden olmuştu.

Bilimadamları, 11 yıl önce yaşanan bu doğa olayının bir benzerinin yeniden kapıda olduğu uyarısında bulunuyor. Benzer tehlikeler önümüzdeki yıl için de geçerli.

El Nino doğa olayının başladığına dair delilleri değerlendiren bilimadamları, 2010 yılıının kaydedilen en sıcak yıllarından biri olmasını, önümüzdeki bir kaç ayda Afrika, Hindistan ve Avusturalya’da kuraklık, Güney Amerika’da da aşırı yağışlar bekliyor. İngilitere ve Güney Afrika da sel ve aşırı sıcaklık değişimleri gibi atmosferik olaylardan nasibini alacak ülkeler arasında sayılıyor.

ÖNLEM ALINMAYA BAŞLANDI
Şu an için hava tahmincileri El Nino’nun 1998 deki kadar etkili olacağını düşünmüyorlar. Ancak şimdiden ikinci en güçlü doğa olayına aday gösteriyorlar.Uluslararası ticaret firmaları, sigorta şirketleri ve yardım kuruluşları önlemlerini şimdiden almaya başladıklarını belirterek, bu olayın ekonomik ve sosyal boyutunun göz önüne alınmasını istediler.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Tahmin Dairesi (CPC) son yaptığı gözlem ve tahminlere göre Pasifik Okyanusu’nun ekvatoral bölgesindeki sıcaklığın, normalin 0.5-1.5 derece üstünde takip ettiğine dikkat çektiler. Buna göre, El Nino’nun etkilerinin 2010’a doğru giderek artacak ve özellikle Kuzey Yarım Kürey’i etkileyecek. 

İŞARETLER GELİYOR
1998’deki kadar etkili olmayan son El Nino, 2006-2007 yılları arasında yaşanmış ve deniz yüzeyi sıcaklığı sadece 0.9 derece artırmıştı. Uzmanlar bu değerin çoktan geçildiğini işaret ediyor. Ayrıca uzmanlar son El Nino’nun hissedilmeyişini ters etki gösteren ‘La Niña’ adlı doğu tropikal Pasifik sularına etki eden başka bir atmosferik olaya bağlıyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...